"Tütünden öleceğiz"

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, tütün kullanımının başlı başına kanser nedeni olduğunu belirtti.

06 Nisan 2012 Cuma, 11:51
Abone Ol google-news

Kutluk, derneğin düzenlediği ''7. Ulusal Kanserli Hastalar Kongresi'' çerçevesinde düzenlediği basın toplantısında, kongrenin hasta, hasta yakınların, hekim, hemşire, ve hasta çalışanlarını bir araya getiren bir organizasyon, bir serbest paylaşım ortamı olduğunu söyledi.

Kongrenin hem Türkiye'ye hem de yurt dışına model olduğunu belirten Kutluk, kazandıkları deneyimle uluslararası düzeyde birçok hasta örgütüne fikir verir hale geldiklerini ifade etti.

Kongre ile Türkiye'de kanser konusunun bir arada oturulup konuşulduğu özgün bir platform oluşturduklarına işaret eden Kutluk, son yıl içinde kanser konusunda önemli olayları hasta ve hasta yakınlarına duyurduklarını anlattı.

2025 yılına kadar Dünya Sağlık Teşkilatı'nın hedefinin kanseri yüzde 25 azaltmak olduğuna dikkati çeken Kutluk, bunun erişilebilir bir hedef olduğunu, Avrupa Toplululuğu'nun ise 2020 yılına kadar kanser ölümlerini yüzde 15 azaltmayı hedeflediğini kaydetti.

Birçok ülkenin bu şekilde önüne çok önemli hedef koyduğunu anlatan Kutluk, ''Dolayısıyla bizim de çalışmalarımıza hız kazandırmamız lazım'' dedi.

Kanser ile tütün kullanımının bağlantısına dikkati çeken Kutluk, şöyle konuştu:
''Tütünü yok etmezseniz, tütünden öleceğimiz için başka kanseri yapan bir sebepten dolayı ölme şansımız olmayacak zaten. Diğer sebeplerle uğraşmayalım, böyle tütün içmeye devam edersek başka bir sebepten ölmemiz gerekmeyecek zaten tütünden öleceğiz. O halde önce tütünle savaşmamız lazım. Türkiye'nin tütünle savaşta geri adım atmayacağını kamuoyunu olarak hasta ve hasta yakınlarına duyuruyor. Tütün savaşında geri adım yok, gelecekte tütünsüz bir ülke istiyoruz. Bu yarın olmaz belki ama bu hedefi koyarsak bunun olduğunu biz de görelim, ölmeden çocuklarımız da görsün, gelecek kuşakları kurtaralım''

Kutluk, kongrede, kanser ile çevre ve beslenme ilişkisi konusuna da değinileceğini belirtirken, çevredeki kanser yapıcı etkenlerin bazen kaygı, panik düzeyine çıktığını, bu kapsamda kendilerinin doğruları ve yanlışları anlattıklarını söyledi.

Hasta ve hasta yakınlarına kanser tedavilerindeki en son gelişmeleri de anlattıklarını ifade eden Kutluk, hasta ve hasta yakınlarının kongrede kitlesel imha silahı olarak tütün konusunu da tartışacaklarını sözlerine ekledi.
 

Diğer konuşmacılar

Türk Kanser Araştırma ve Savaş kurumu Derneği Genel Yazmanı ve Kongre Sekreteri Prof. Dr. Şuayip Yalçın da son 10 yılda kanser konusunda yüzde 25 başarı yakaladıklarını ifade ederken, hasta kurtarma bakımından meme, kolon, kalın bağırsak, mide, akciğer kanserinde önemli ilerlemeler olduğunu, hiç şifa olmayan kanserler yönelik yeni ilaçlar çıktığını kaydetti.

Beslenme konusunun kanserin bir tedavisi gibi algılandığını belirten Yalçın, beslenmenin vücudun genel bütünlüğünü korumaya, sağlığını idameye yönelik ele alınması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de fiziksel aktivite eksikliği olduğuna da dikkati çeken Yalçın, ''Türkiye böyle giderse, hem tütüne bağlı ölümlerler hem de şişmanlıkta, obezitede şampiyon olacak'' dedi