Uçaktan iner inmez gözaltına alındı

Kapatılan Demokrasi Partisinin (DEP) kurucusu ve yazar Yaşar Kaya, 21 yıl sonra Türkiye'ye döndü.

17 Nisan 2014 Perşembe, 15:10
Abone Ol google-news

Eşi Yurda Alaca, kızı Berivan Kaya ve yakınları Kaya'yı Esenboğa  Havalimanı'nda karşıladı. Yaşar Kaya, aprondan alınarak, ifade vermek için Ankara adliyesine  götürüldü.
 
Kaya'nın eşi Yurda Alaca, buruk bir sevinç yaşadığını belirterek  şunları söyledi:
 
"Eşimin sağlığı hiç iyi değil, tekerlekli sandalye ile geliyor. Eşim  demokrasiden, barıştan ve özgürlükten yana birisi. Eline hiç silah almadı, hiçbir  suç işlemedi. Sadece parti başkanı olduğu için faili meçhul cinayetler listesinde  ismi vardı yurt dışına gitti. Başka bir ülkede yaşamak çok zor. İnsanların özgür  ve demokratik şartlarda kendilerini ifade etmeli. Barışın gelmesini hepimiz  istiyoruz, anaların yüreği yanmasın, 1 yıldır şehit cenazeleri gelmiyor. İnşallah  çözüm süreci başarıyla neticelenir. Başbakan Erdoğan, rolü çok büyük, inşallah o  da muvaffak olur ve barışı iki halkın arasında sağlar, barışı sağlarsa ismi  tarihe geçer."
 
"Yaşamlar hep hırpalandı, üzücü ama ileriye bakmamız lazım"
 
Karmaşık duygular yaşadığını ifade eden Kaya'nın kızı Berivan Kaya,  babasının en azından hayatta olduğu için duyduğu mutluluğu ifade etti.
 
Çözüm sürecinin olumlu bulduğunu dile getiren Kaya, "Hepimiz barıştan  yana insanlarız, bu ülkeye barışın katkı sağlayacağını inanıyoruz. Olayların  ilerleyişini görmek lazım. Yaşamlar hep hırpalandı, üzücü ama ileriye bakmamız  lazım" dedi.
 
3 AY İÇİNDE GELMELERİ HALİNDE...
 
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, sağlık durumlarını ve yaşlarının  ilerlemiş olmasını dikkate alarak kapatılan Demokrasi Partisinin (DEP) Genel  Başkanı Yaşar Kaya, Yusuf Serhat Bucak ve Şerafettin Kaya'ya 3 ay içinde  Türkiye'ye gelmeleri halinde "tutuklanmama güvencesi" vermişti.
 
CMK'nın "Sanığa verilecek güvence belgesi" başlıklı 246. maddesi  uyarınca tutuklanmayacak Kaya, ifade vermek üzere Ankara Adliyesi'ne götürüldü.