'Üçüncü köprü cinayeti devam ediyor'

DİSK, üçüncü boğaz köprüsünün viyadük inşaatında yaşanan kaza ile ilgili olarak açıklama yayınladı. Açıklamada, Erdoğan'ın "3 değil 2 yılda bitireceksiniz. Hızlı, hızlı" talimat verdiği hatırlatıldı.

07 Nisan 2014 Pazartesi, 11:11
Abone Ol google-news

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Yönetim Kurulu Genel Başkanı Kani Beko, üçüncü boğaz köprüsünün viyadük inşaatında beton dökme çalışması sırasında meydana gelen çökmeyle ilgili yazılı açıklama yayınladı.

Yapılan açıklama şöyle:

"ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ CİNAYETİ DEVAM EDİYOR"

Üçüncü boğaz köprüsünün Çavuşbaşı viyadüğü inşaatında beton dökme çalışmaları sırasında, beton yükünü taşımayan kalıpların çökmesi sonucu meydana gelen göçükte 3 işçi hayatını kaybetti. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu olarak öncelikle kazada yitirdiğimiz işçi kardeşlerimiz Lütfi Bulut, Yaşar Bulut ve Kahraman Baltaoğlu’nun yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.

Üzülerek görüyoruz ki bu ölümler önlenemez değildir. Aksine göçük bölgesinde yapılan ilk incelemelerde en basit güvenlik önlemlerinin bile alınmadığı gözlemlenmiştir. Kalıp ve iskelelerde gerekli denetimler yapılmadan işe başlandığı, işin çabuk bitirilmesi için işçilere haddinden fazla iş yüklendiği tespit edilmiştir.

İnşaatı sürdüren taşeron şirketlerin bu riskleri göze alarak inşaatı hızlıca bitirme telaşının sebebi bellidir. Üçüncü köprünün temel atma töreninde, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın '3 değil 2 yılda bitireceksiniz. Hızlı, hızlı' şeklinde verdiği talimat hala hafızalarımızdadır.

İşçilerin ölümüne sebep olan acelenin sebebi de bellidir. İstanbul’un Kuzey Ormanlarını yok etmesi nedeniyle büyük tepki çeken, hukukun etrafı dolaşılarak inşaatı devam eden köprünün herhangi bir engele takılmadan alelacele bitirilmesi, iktidara ve etrafındaki zengin takımına büyük rantlar sağlayacaktır. Bu rant sevdasının sonucu olarak tüm İstanbulluların oksijen kaynağı yok olurken işçiler ölmektedir.

Türkiye’de en fazla ölümlü iş kazasının inşaat sektöründe olması tesadüf değildir. Taksim meydanına inşaat yapmak için tüm kolluk kuvvetlerini seferber eden, inşaat inadı uğruna 8 yurttaşının ölümünden en ufak hicap duymamış bir iktidarın, bu sektördeki işçi ölümlerine karşı önlem alması beklenemez.

Rant olanaklarını 'hızlı hızlı' değerlendirmek ve ayakkabı kutularını 'hızlı hızlı' doldurmak için işçiler ölmekte, üçüncü köprü de dahil inşaatlarda iş cinayetleri sürmektedir. 2014 yılının ilk 95 gününde 87 inşaat işçisi hız ve rant tutkusuna kurban verilmiştir.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 1995 yılında söylediği şu sözler bugün bir kez daha doğrulanmaktadır, 'Üçüncü köprü cinayettir…'

Konfederasyonumuz DİSK, iş cinayetlerine karşı demokratik taleplerine/örgütlenme hakkına sahip çıkan tüm işçi sınıfını ve kentine/doğasına sahip çıkan tüm halkımızı 1 Mayıs’ta alanlarda buluşmaya çağırmaktadır."