Umut nöbeti: ‘İktidarın sakladığı bir şeyler var’

Can Dündar ve Erdem Gül’e destek için Silivri Cezaevi önünde başlatılan “Umut Nöbeti”ni dün Fatih Portakal, Murat Keskin, Celal Başlangıç, Said Sefa ve Bülent Kaneş devraldı.

17 Aralık 2015 Perşembe, 23:06
Abone Ol google-news

Tutuklanan Can Dündar ve Erdem Gül’e destek amacıyla Sillivri Cezaevi önünde başlatılan “Umut Nöbeti” soğuk ve yağışlı havaya rağmen sürüyor. Nöbeti dün FOX TV Ana Haber Spikeri Fatih Portakal, FOX TV Haber Koordinatörü Murat Keskin, gazeteci Celal Başlangıç, haberdar.com Genel Yayın Yönetmeni Sait Sefa ve Today’s Zaman Gazetesi Yazarı Bülent Keneş devraldı.

Gazetecilerin gazetecilik faaliyetinden dolayı içeride olmasının kabul edilemez olduğunu anlatan Portakal, “Hep ileri demokrasi diyoruz ama demokrasinin geldiği yer arkamızdaki cezaevi. Acı çekenler içeride, çektirenleri de vicdanları ile baş başa bırakıyorum” dedi. Murat Keskin de “Türkiye’de dönemler değişse de yaşananlar değişmiyor. Dün Sinop cezaevi vardı bugün ise Silivri Cezaevi var. Bu cezaevi içinde bir türkü yakılma zamanı geldi” dedi. Halkın haber alma hakkı için mücadele eden gerçek gazetecilerin Cezaevinde olduğunu kaydeden Celal Başlangıç da “Can Dündar’dan Erdem Gül’e, Hidayet Karaca’dan Mehmet Baransu’ya, Van’da İdris Yılmaz’dan Vildan Atmaca’ya muhafazakârı, solu, sosyalisti, Türk’ü, Kürt’ü her kesimden muhalif gazeteciler cezaevinde. Bu kadar geniş bir yelpaze içinde gazeteciler tutuklanıyorsa hüküm yiyorsa; bu halktan iktidarın saklayacağı şeyler var demektir” dedi. Bülent Keneş, “Cezaevinde tek bir gazeteci olsa dahi kendimi özgür hissetmeyeceğim” derken Said Sefa da “Haber alma hakkı en önemli haklardan bir tanesi. Eğer bu değer cezaevine atılırsa toplum toplum olmaktan çıkıyor” dedi.

Fazıl Say nöbette

Umut nöbetini bugün dünyaca ünlü sanatçı Fazıl Say ile gazeteciler Çiğdem Toker, Soner Yalçın, Tuluhan Tekelioğlu ve Nazım Alpman devralacak.