UNFPA bürosu İstanbul'a taşınıyor

İstanbul, BM Nüfus Fonunun (UNFPA) Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölge Bürosu'na evsahipliği yapacak.

21 Haziran 2010 Pazartesi, 10:37
Abone Ol google-news

İstanbul, BM Nüfus Fonunun Bölge Bürosu'na ev sahipliği yapmaya aday diğer rakip kentler Cenevre, Konpenhag ve Viyana'yı geride bırakarak, bu önemli büroya evsahipliği etme hakkını kazandı. UNFPA Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölge Bürosu'nun İstanbul'a taşınmasının, başka BM bölge bürolarını da beraberinde getirmesi ve bu kapsamda İstanbul'u BM büroları açısından bölgesel bir merkez haline getirebileceği için son derece önemli olduğu belirtiliyor.

UNFPA İcra Direktörü Dr. Thoraya Obaid, İstanbul'un UNFPA Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölge Bürosu'na seçildiğini bugün Cenevre'de yapılan BM Kalkınma Programı (UNDP)-BM Nüfus Fonu (UNFPA) yönetim kurulu toplantısı sırasında resmen açıkladı. Toplantıya New York'tan Cenevre'ye giden Türkiye'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Elçi-Müsteşar Fazlı Çorman da katıldı. Çorman, İstanbul'un UNFPA Bölge Bürosuna ev sahipliği yapacak olmasına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, New York'ta Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği, Ankara'da başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere tüm devlet kurumlarının İstanbul'un bölge bürosuna ev sahipliği yapması için ciddi çaba gösterdiğini söyledi.

BM bürosuna evsahipliği yapmak istediğini geçen şubat ayında açıklayan Türkiye'nin yoğun bir kampanya yürüttüğünü belirten Çorman şöyle konuştu: "Bu bir seçim değil, esasında icra direktörünün kararıdır. Bu kararın, BM Kalkınma Programı (UNDP)-BM Nüfus Fonu (UNFPA) yönetim kuruluna mensup 36 ülke tarafından da onaylanması gerektiği için Türkiye olarak ciddi şekilde uğraştık. UNDPA'nın program ülkeleri, yani bu ofisin hizmet edeceği Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeleri, hem bizim bu ülkeler arasında çok güzel bir konuma sahip olmamızdan, hem de İstanbul'dan bütün bu ülkelere direkt uçuşlar bulunmasından dolayı zaten bizi destekledi."
 

'İstanbul, ilk defa bir BM kuruluşuna ev sahipliği yapacak'

Özellikle Rusya'nın Türkiye'ye bu konuda büyük destek verdiğini bildiren Çorman, "Bu kararın alınmasında bizi özellikle heyecanlandıran, İstanbul'un ilk defa bir BM kuruluşuna evsahipliği yapacak olmasıdır" dedi. UNFPA Bölge Bürosunun çok sayıda ülkeye hizmet edeceğini ve bunun önemli olduğunu belirten Çorman şunları kaydetti: "İstanbul, uluslararası kuruluşlara yabancı değil, özellikle Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatının merkezi ve İslam Konferansı Teşkilatının çeşitli birimleri İstanbul'da. Şimdi İstanbul, BM'nin bir alt birimine evsahipliği yapacak, o açıdan bu bir ilk ve bu ofis birçok başka BM ofisini de İstanbul'a getirecek, bundan eminiz, önümüzdeki dönemde de bunun için çalışacağız."

Çorman, UNFPA'nın bölge bürosunun, İstanbul'da hem üniversite çevreleri hem sivil toplum kuruluşları hem de devlet kurumlarıyla yakın işbirliği içinde son derece iyi çalışmalar yapacağına ve Türkiye'nin nüfus ile kalkınma alanlarındaki engin tecrübesinden yararlanacağına inandıklarını sözlerine ekledi.
 

UNFPA İcra Direktörü Obaid

Edinilen bilgiye göre, UNFPA'nın İcra Direktörü Dr. Thoraya Obaid, New York'ta BM merkezinde geçen hafta düzenlenen gayri resmi toplantıda, Avusturya, Danimarka, İsviçre ve Türkiye'den bölge bürosuna evsahipliği yapma konusunda son derece iyi teklifler aldığını, ama Türkiye'nin başvurusunun diğer adaylardan daha güçlü olduğunu söyledi. Suudi Arabistanlı Dr. Thoraya Obaid tarafından alınan ve yönetim kurulu üyelerinin desteklediği kararın alınmasında, İstanbul'un özellikle bölge ülkelerine olan erişiminin son derece elverişli olmasının, İstanbul'dan bölge ülkelerine direkt uçuşlarının bulunmasının ve bu kapsamda kentin bölgesel bir merkez konumunda olmasının büyük rol oynadığı belirtiliyor.

Slovak Cumhuriyeti'nin başkenti Bratislava'ya taşınması söz konusuyken Slovak hükümetinin evsahipliği kararından vazgeçmesi üzerine faaliyetlerine bir süredir New York'ta devam eden UNFPA Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölge Bürosu, Türkiye ile UNFPA arasında evsahibi ülke anlaşmasının imzalanmasının ardından bu yıl içinde, en erken sonbahar aylarında İstanbul'da faaliyete geçecek. UNFPA Bölge Bürosu, Doğu Avrupa ve Orta Asya'daki toplam 20 ülkede, anne-çocuk ve üreme sağlığı konusunda önemli çalışmalar yürütüyor.