UNİCEF'ten 'çocuklara işkence' açıklaması

UNİCEF yaptığı açıklamada ''Cezaevlerindeki çocuklara yönelik kötü muamele, kimi durumlarda ise insanlık dışı ve aşağılayıcı uygulamalarailişkin iddialar büyük bir üzüntüyle karşılanmaktadır" dedi.

31 Mayıs 2013 Cuma, 11:08
Abone Ol google-news

UNICEF Türkiye Temsilciliği'nden yapılan açıklamaya göre, 27 Mayıs'ta Çocuk ve Çakıl Vakıflarınca İzmir Şakran ve Antalya cezaevlerindeki çocuklara yönelik sistematik kötü muamele ve ayrımcılığa ilişkin çeşitli kuruluşlarca cezaevlerinde kalan çocuklar ve ailelerinden toplanan bilgilere dayanarak hazırlanan raporlarda, ciddi iddialarda bulunulduğu hatırlatılarak, TBMM üyeleri Ertuğrul Kürkçü ve Rıza Türmen'in 17 ve 29 Mayıs'ta ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantılarında bu iddiaları kamuoyuyla paylaştıkları belirtildi.

UNICEF'in, bu iddialara karşı Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaları ve cezaevlerinin ilgili ulusal ve uluslararası kurumların izlemesine açık olduğu yolundaki beyanları da dikkate aldığı ifade edilirken, UNICEF'in ayrıca, Antalya'daki iddialara ilişkin iki müfettiş görevlendirilmesini ve adli soruşturmanın başlatılmasını memnuniyetle karşıladığı kaydedildi.

Açıklamada, ''UNICEF, bu süreç sonucunda ortaya çıkacak sonuçlar ne olursa olsun, yargı sistemi ile ilişki içinde olan tüm çocuklara her zaman saygı gösterilmesi ve onurlarının gözetilmesi gerekliliğini hatırlatmak ister. Haklarında, işledikleri ileri sürülen suçlarla ilgili kovuşturma yapılan tüm çocuklara uluslararası çocuk adalet standartlarına uygun davranılmalıdır. Ayrıca devlet, kendi gözetimi altında olan çocukların kendi aralarındaki şiddeti de önlemek ve bu konuyu ele almak durumundadır.

10 yılı aşkın bir süredir UNICEF, AB destekli projeler aracılığıyla Türkiye'de çocuk adaleti alanında gerçekleştirilen reformlara destek vermektedir. Halen sürmekte olan bu çalışma kapsamında önemli hukuk reformları gerçekleştirilmiş, ilgili mesleklerde uzmanlaşmaya gidilmiş, usuller ve önlemler çocuklara göre uyarlanmış, özgürlüğünden yoksun bırakılmaya alternatifler ve ceza infaz kurumlarındaki çocuklara yönelik bireyselleştirilmiş yaklaşımlar geliştirilmiştir.

BM Çocuk Hakları Komitesi de Temmuz 2012'de çocuk adaleti alanında gerçekleştirdiği kapsamlı reformlar dolayısıyla Türkiye'yi övgüye değer bulmuştur'' ifadelerine yer verildi.
Adalet Bakanlığınca yakın dönemde ceza infaz kurumlarındaki güvenliği artıracak altyapı ve donanım yatırımlarına gidildiği kaydedilen açıklamada, bununla birlikte, hakları temel alan bir sistemin güvenceleri yalnızca anında soruşturma, kesin hesap verebilirlik ve etkili telafi mekanizmalarından oluştuğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, 2012 yılındaki Pozantı olaylarından sonra ortaya çıkan çocuklara ilişkin bu yeni kötü muamele iddialarının, Türkiye'deki çocuk adalet sistemi için bir sınav niteliğinde olup, tutuklanmanın ve hapis cezasının çocuklar için ancak en son başvurulacak bir çare olması gerektiğine vurgu yapıldı. Açıklamada, ''Cezaevlerindeki çocuklara yönelik kötü muamele, kimi durumlarda ise insanlık dışı ve aşağılayıcı uygulamalara ilişkin iddialar büyük bir üzüntüyle karşılanmaktadır. UNICEF, Adalet Bakanlığı'nı iddialar karşısında gerekli her tür idari ve cezai önlemi almaya içtenlikle davet ederken, sivil toplum kuruluşlarına, mevcut bağımsız izleme ve hesap sorma mekanizmalarıyla, özellikle yeni kurulan ve tüm dünyada takdir gören Kadın ve Çocuk Haklarından Sorumlu Kamu Denetçisi ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu kapsamındaki şikayet mekanizmalarını kullanarak bu konuya müdahil olmaları çağrısında bulunur'' denildi.

İzmir Aliağa Şakran'da bulunan İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, mahkumların işkence ve onur kırıcı muamele ile karşı karşıya oldukları, ayrıca Antalya L Tipi Açık ve Kapalı Cezaevinde ise cinsel saldırı ve tecavüz olayları gerçekleştiği iddia edilmişti.