Uzmanlardan okula yeni başlayacak öğrenciler için öneriler

Okul öncesi çocukları ve ilköğretim birinci sınıf öğrencileri okula uyum sürecine başladı. Uzmanlar çocukların anaokuluna alışma sürecine ilişkin velilere küçük ipuçları verdi.

15 Eylül 2010 Çarşamba, 07:14
Abone Ol google-news

Psikoterapist Doç. Dr. Çiğdem Soykan, ilkokul birinci sınıf ve anaokulu öğrencilerinin velilerine önerilerde bulundu. Yeni bir dönemin her zaman heyecan ve kaygı verici olabileceğini belirten Doç. Dr. Çiğdem Soykan, velilerin bugün yapması gereken şeyleri şöyle ifade etti: "Anne ve babalar kaygılı ve heyecanlı çocuklarına karşı yumuşak davranmalı. Bu dönem anne ve babaların çocuklarından bekledikleri gibi olmayabilir. Çocuklar adapte sorunları yaşayabilir, veliler bunun farkında olmalıdır. Anne ve babalarından ayrılacak çocuklara veliler güven vermelidir. Velilerin çocuklara verdiği mesajlar kesin ve net olmalıdır. Ağlayarak okula gitmemeyi sağlamaya çalışacak çocuklar olabilir, bu konuda verilen mesajlarla çocuklara mutlaka okula gitmesi gerektiği anlatılmalıdır."

'Okul konusunda bilgilendirin'

Okula başlayacak öğrenciler için anne ve babaların çocuklarını okul konusunda bilgilendirmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Doç Dr. Soykan, "Veliler çocukları bilgilendirmek için öğrencilere önceden okuyacakları okulları gösterebilir. Öğretmenlerin, okulların ve ailelerin işbirliği ile bu süreç atlatılabilir. Öğrencilere endişelerini giderecek cevaplar verilmeli. Çocuk istemezse gitmeyeceğini düşünmemeli, çocuklara okulada güven içinde olacağı belirtilmelidir" dedi.

Doç Dr. Soykan, çocukların okula uyum sürecinde öğretmenlerin neler yapması gerektiğine ilişkin ise "Öğretmenler bu süreçte neler yapılması gerektiği konusunda bilinçliler. Öğretmenler, çocuklara okulda güven içinde olabileceklerine ilişkin açıklamalarda bulunarak akıllarındaki soruları yanıtlamalı. Kendini ifade edemeyen öğrenciler sınıfta suskun olabilir, öğretmenler konuşma yaparak ve oyunlarla bu çocukların kendisini ifade etmesini sağlamalıdır" şeklinde konuştu.

'İlk hafta iştahsızlık yaşanabilir'

Çocukların hazırlık döneminde velilere de büyük bir sorumluluk düştüğünü belirten Doç Dr. Soykan, velilerin neler yapması gerektiğine ilişkin ise, "Veliler, çocuklara okulda güven içinde olacağını anlatmalı. 'Sen büyüdün, okula başladın, burası senin için çok güvenli, ben seni şu saatte gelip alacağım' demeli. Veliler bu süreci abartmamalı. Anne çok kaygılanabilir ama rahat olmalı. Anne ve babalar çocuğun reaksiyonuna bağlı olarak çocuğu ilk saatlerde okulda kendi başına bırakabilir. Fakat çocuk buna eğilimli değilse okul protokolünün hazırladığı programa göre birkaç saat okulda bekleyebilir" şeklinde konuştu. Çocukların ilk gün iştahsız olabileceğini kaydeden Doç Dr. Soykan, çocuklara bu dönemde yemek yeme konusunda ısrar edilmemesini önerdi.