Van Valisi'ne sert eleştiri

BDP Grup Başkan Vekili Hasip Kaplan, Van'da valinin seçilmiş iradeye saygısızlık yapıldığını ifade ederek, "Van'ın kedisi meşhurdu, bir de ayrımcı valisi ile meşhur olmaya başladı" dedi.

25 Ekim 2011 Salı, 15:40
Abone Ol google-news

TBMM Genel Kurulu'nda Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın bilgi vermesinin ardından, parti grupları adına söz alan milletvekilileri Van'da yaşanan deprem felaketine ilişkin konuştular. İlk olarak söz alan Kaplan, deprem gibi doğal afetlerin "din, mezhep ve bölge ayrımı gözetmediğini" vurgulayarak "Sayıları çok az olsa da ırkçı haber ve yorumlarda bulunanları, intikamcılık ve ayrımcılık yapanları, insanlık suçu işleyen bir sosyal çürümüşlüğün girdabında debelenen bir avuç zavallıyı, onlara görev verenleri, koruyanları en acı günlerde fırsatçılık, yağma ve kalleşlik yapanları kınamak istiyorum" dedi.

Van Valisi'ne sert eleştiri

Kaplan, Van Valisinin, Van Belediye Başkanının, birlikte çalışma önerisinin reddedildiğini iddia ederek, "Bir felaket anında ilk müdahaleyi yapacak merkezi idareler ve yerel yönetimler arasındaki bu kopukluğu, taraflı yaklaşımı kimse izah edemez. Vatandaş enkaz altında can çekişirken Başbakan ve bakanları karşılama hazırlığı içinde olan aymazlığa dikkat çekmek istiyorum" diyerek şöyle devam etti:
"İlk enkaz altında kalan devletti. Kaç deprem, afet yaşadık. Marmara'da ve Van'da hala değişen bir şey yok. Devleti, dış yardımlar; Hükümeti bugüne kadar toplanan 20 milyar lira deprem vergisi konusunda şeffaflığa davet ediyorum. Hükümeti buradan uyarıyoruz; Van Belediyemizin deprem sonrası Van Valiliği ile ortak çalışma isteğinin reddedilmesi seçilmiş iradelere saygısızlığın en büyüğüdür. Van'ın kedisi meşhurdu bir de ayrımcı valisi ile meşhur olmaya başladı."