Van'da Ağrı gerginliği

Van'da BDP tarafından Ağrı'daki seçimleri protesto etmek için yapılan basın açıklamasının ardından olaylar çıktı.

06 Nisan 2014 Pazar, 16:36
Abone Ol google-news

Polis, taş, molotof ve havai fişekle saldıran grubu gaz bombası atarak dağıtmaya çalıştı. Atılan taşların sivil plakalı araçlara isabet etmesi sonucu gösterciler ile araç sahipleri arasında arbede çıktı.

Ağrı’da 30 Mart’ta yapılan belediye başkanlığı seçimleri, Merkez İlçe Seçim Kurulu kararı ile iptal edilirken Van'da BDP tarafından basın açıklaması yapıldı. Cumhuriyet Caddesi üzerinde yapılan basın açıklamasına BDP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya, BDP İl Başkanı Musa İtah ve yaklaşık 1000 kişi katıldı. BDP İl Başkanı Musa İtah'ın okuduğu basın açıklaması ardından dağılan grup ile güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı.

Polis taş, molotof ve havai fişekle saldıran grubu gaz bomsası ile dağıtmaya çalıştı. Olaylar sırasında göstericeler caddeye ses bombası attı. Göstericilerin attığı taşlar, cadde üzerinde park halindeki araçlara isabet edince bu sefer de çevredekiler arasında gerginlik çıktı. Taş ve sopalarla birbirlerine girenleri polis gaz bombası atarak dağıtmaya çalıştı. Olayda 4 kişi çeşitli yerlerinden yaralanarak hastaneye kaldırıldı.