Veli Ağbaba'dan 2021 bütçe eleştirisi: Komşusu açken tok yatan bizden değilse bu adam kimden?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’deki bütçe konuşmasında, “Şatafat savurganlık her yere yayılmış. Herkese örnek olması gereken Diyanet İşleri Başkanlığı Bodrum’a 100 milyon liralık Külliye yapıyor. Komşusu açken tok yatan bizden değilse bu adam kimden?” dedi.

17 Aralık 2020 Perşembe, 14:10
Veli Ağbaba'dan 2021 bütçe eleştirisi: Komşusu açken tok yatan bizden değilse bu adam kimden?
Abone Ol google-news

Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada 2021 yılı bütçesini eleştirdi. “Bir Bütçe İki Türkiye gerçeği” bulunduğunu belirten Ağbaba, özetle şunları söyledi:

AKP’NİN ÇİFTLİĞİ

Bu bütçe ‘bir bütçe iki Türkiye’ bütçesidir. Birinci Türkiye’de şatafat var, savurganlık var, gösteriş var, israf var, yolsuzluk var, kayırmacılık var, liyakat yok. İkinci Türkiye’de yoksulluk var, işsizlik var, açlık var, günlük 33 TL’ye mahkûm esnaf, günlük 39 TL’ye mahkum işçi var. Birinci Türkiye iktidarı ele geçirenlerin babasının çiftliği gibi yönetiliyor. Bu çiftlikte horozlar, tavuklar, inekler, kuzular yok. Bu çiftlikte eski vekiller var, beş maaş alan Pergoleci var, bankadan maaş alan güreşçi var, eski Bakan var, eski Meclis Başkanı var, vekil oğlu, FETÖ’cü eskileri var. Bu çiftlikte rüşvetçi büyükelçiler, aile boyu bakan yardımcısı, milletvekili olan aileler var. Bu çiftlikte Milletvekili olamıyorsan Saraya danışman oluyorsun. Belediye Başkanı olamıyorsan, Banka Yönetim Kurulu üyesi oluyorsun. Bu çiftlikte eskiden etkili bir politikacı iken, konuşmasın diye Banka Yönetim Kurulu Başkanları yapılanlar var. Bu çiftlikte, politika kurullarına atanıp, salla başı al maaşı olan profesörler, gazeteci dönekleri var. Bu çiftlikte, üniversiteye ‘fuhuş yuvası’ diyen sapıklar var. En büyük kıblesi yeşil dolarlar olan dönme gazeteciler var. Bu çiftlikte, yalılarda parayla öten pelikan kuşları var. Fakir fukaranın alın terinden kesilen vergilerle, çoluk çocuğun rızkı ile bu danışmanlara verilen paralar, yiyenlerin gözüne dizine dursun, zehir zıkkım olsun.”

MAYBACH’A BİZİM FUKARA HAZRETLERİ BİNİYOR

Almanya’nın milli geliri 3 Trilyon 780 milyar dolar Fransa’nın milli geliri 2 trilyon 550 milyar dolar Türkiye’nin milli geliri 650 milyar dolar. Dünyanın en önemli araç üreticisi Almanya makam aracı sayısı 9 bin Türkiye’de makam aracı sayısı 125 bin. Audi, Mercedes, BMW, Maybach’ı Almanya üretiyor, araca bizim fukara Erdoğan biniyor. Ey Merkel’in makam aracı değeri 650 bin lira, bizim fukaranın makam aracının değeri 5 milyon lira. Merkel alışverişe minibüsle gidiyor. Bizim fakir 3 bin kişiyle Cuma namazına gidiyor.

AYRANI YOK İÇMEYE

Şatafat savurganlık her yere yayılmış. Herkese örnek olması gereken Diyanet İşleri Başkanlığı Bodrum’a 100 milyon liralık Külliye yapıyor. Komşusu açken tok yatan bizden değilse bu adam kimden? İmam Saray yapar da iktidar sahipleri durur mu? Ey Allah’tan korkmazlar, yılda sadece 1-2 gün geçirmek için Ahlat’a 200 milyon TL saray yapmak, beş-on gün tatil yapmak için Marmaris’e 500 milyon liraya Saray yapmak, hangi ahlaka sığar? Fakir fukara aç, bizimkinin ayranı yok içmeye, Kıbrıs’a 7 uçakla gider

AHLAK YOK

Katar nüfusunun 2 katı 5.8 milyon işsiz gencimiz var. Evini ısıtamayan 15.5 milyon insanımız var. Borç yükü altında ezilen 49 milyon 600 bin insan var. Ambleminiz ampul ya elektriği kesilen 2 milyon 600 bin ev var. Bu düzende; adalet yok, eşitlik yok, utanma yok, ahlak yok.

PELİKANLARIN YALILARI

Ağbaba konuşmasının sonunda; “Biz İkinci Türkiye’nin hakkını sizden alacağız. Makam aracı saltanatına son vereceğiz. Sarayları paylaştıracağız. Yazlık Sarayı, Ahlat Sarayı’nı ilaç ve aşı geliştirmek için kurumlara devredeceğiz. Üç beş maaş alan danışman düzenini bitireceğiz. Pelikanların yalılarını dağıtacağız. Bu memleketin fakir fukara çocukları için liyakati esas kılacağız. Biz belki cenneti getiremeyeceğiz ama, bu halkı, bu ülkeyi cehennemden kurtaracağız.”