Washington'u sallayan manşet: Trump istifa edip Kırım'a kaçtı

ABD'nin başkenti Washington DC'de Trump'ı istifa etmiş çekip giderken gösteren sahte Washington Post nüshaları dağıtıldı.

17 Ocak 2019 Perşembe, 14:58
Abone Ol google-news

Sputnik'te yer alan habere göre, Washington Post nüshasında, 'emsalsiz' anlamına gelen 'unprecedented' sözünü çağrıştırır şekilde 8 sütuna manşet büyük harflerle 'unpresidented' yani 'başkansız' yazıyor.

Aslında onun bile mucidi Trump. Kendisi Kasım 2016 başkanlık seçimlerinin ardından Çin'i kınamak için attığı bir tweette 'emsalsiz' (unprecedented) bir eylem yazacağına her zamanki dil sürçmesiyle 'başkansız' (unpresidented) bir eylem diye tarihe not düşmüştü.

'TRUMP GİDER, DÜNYA BAYRAM YAPAR'

'Başkansız' manşetinin altındaki mesaj ise şüpheye yer bırakmayacak kadar açık:

"Trump'ın aceleyle Beyaz Saray'ı terk etmesiyle kriz sona erdi."

"Trump dönemi sona ererken dünya çapında kutlamalar patlak verdi."

"Karanlık dönemin sonlanmasıyla küresel çapta rahat bir nefes alındı."

'KADINLARIN BAŞINI ÇEKTİĞİ PROTESTOLAR EŞLİĞİNDE'

Washington Post üslubunu tıpa tıp taklit eden sahte nüsha, 'Beyaz Saray'daki dört danışmana dayanarak, kadınların başını çektiği yoğun protestolar ve sivil itaatsizlik karşısında, Trump'ın sabaha karşı 0315'te kimseye haber vermeden Batı Kanadı'ndan çıktığını ve bir arabayla Beyaz Saray'dan ayrıldığını' kaydediyor.

Trump, geride tek bir mesaj bırakmış: Bir peçeteye aceleyle çiziktirdiği "Bütün suç sahtekar Hillary, Hfior ve yalan haber medyasının" diye…

Başkanlık seçimind eyendiği Demokrat Partili rakibi Hillary Clinton'dan 'sahtekar Hillary' diye söz etmeyi slogan haline getirmiş Trump'ın özgün uyduruk kelimelerini es geçmemek için de 'Hfior' zuhur ediyor.

'1 MAYIS DEVRİMİ' 

'The Yes Men' adındaki kar amacı gütmeyen bir gruba bağlı aktivistlerin Beyaz Saray yakınlarında elden dağıttığı sahte Washington Post'ta 1 Mayıs 2019 tarihi var.

'BUNLAR POST ÜRÜNÜ DEĞİL' UYARISI

Nüshaları alıp sahteciliği fark eden okurların alarma geçmesiyle 'başkansız gazeteler' ABD'de gündemin başına oturdu.

Grup, sahte nüshayı, my-washingtonpost.com/ ve democracyawakensinaction.org. adreslerinden de yayına soktu. Birçok kişiye de [email protected] adresinden e-posta atarak ulaştı.

?Yalan haberi kaleme alanlardan Onnesha Roychoudhuri, "Bu gazetenin anlattığı hikaye, içinde bulunduğumuz gerçeklikten çok daha mantıklı. Hiçbir abartılı, zoraki yanı yok" dedi.

L.A. Kauffman da "Zaten emsalsiz boyutta protesto ve direnişe tanıklık ediyoruz. Şimdi kendimize sormamız lazım: Bundan sonra ne olacak? Bu gazete, bize demokrasimizi geri kazanmamıza yardım edecek bir taslak sunuyor" diye ekledi.

Ancak Trump'ın istifasını, Başkan Yardımcısı Mike Pence'in yemin ederek görevi devralması izlediğinden, kurtuluşa nasıl varılacağı anlaşılamıyor.

Üstelik nüsha, Beyaz Saray yetkililere ve Cumhuriyetçi Partili siyasilere sürekli tacizle hayatın dar getirilmesi gibi tartışmalı fanteziler de içeriyor.