Westerwelle'ye "görevini bırak" çağrısı

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Dışişleri Bakanı ve Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Guido Westerwelle'nin dışişleri bakanlığı görevinden ayrılması için çağrıda bulundu.

02 Nisan 2011 Cumartesi, 13:28
Abone Ol google-news

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, yarın yayımlanacak ''Bild am Sonntag'' gazetesine yaptığı açıklamada, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi tarafından övülen bir dişişleri bakanını istemediğini, bundan dolayı Dışişleri Bakanı ve Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Guido Westerwelle'nin bu görevde kalmasını sorguladığını belirtti.

Westerwelle'in yerine bu göreve şimdiki Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'yi öneren Özdemir, bu hükümette bu görevi sadece Schaeuble'nin yapabileceğini ve iyi bir dışişleri bakanı olabileceğini kaydetti.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Alman Meclisi Üyesi Sebastian Edathy da ''Handelsblatt Online'' internet sayfasına yaptığı açıklamada, partisinden bu kadar eleştiri alan birinin kabinede kalmaması gerektiğini belirtti.

FDP'de de Baden-Württemberg ve Rheinland Pfalz eyaletlerinde, partinin aldığı kötü sonuçtan dolayı Westerwelle'nin genel başkanlık görevini bırakması tartışılıyor.

Japonya'da bulunan Westerwelle, Japonya ziyareti sırasında Almanya'daki parti içi tartışmalara cevap vermeyeceğini belirtti.

2001 yılından bu yana partinin başında bulunan Westerwelle'nin yerine parti başkanlığını alabilecek en güçlü isim olarak Sağlık Bakanı Philipp Rösler gösteriliyor.