WhatsApp kullananlar dikkat

WhatsApp kulanıcılarına gönderilen belirsiz mesajların virüs olduğu ortaya çıktı.

10 Aralık 2013 Salı, 18:10
Abone Ol google-news

WhatsApp kullanıcılarının akıllarında soru işareti yaratan gizemli mesajın sırrı çözüldü. WhatsApp ücretli olacak bu mesajı 10 kişiye kopyalayıp gönderirsen 5 yıl ücretsiz kullanabileceksiniz tarzında yollanan mesajların virüslü olduğu ortaya çıktı. Virüslü mesajları kopyalayıp gönderenlerin telefon bilgileri ve fotoğraflarının kopyalandığı iddia edildi.

"WhatsApp ücretli olacak. Bu mesajı 10 kişiye gönderirseniz ücretsiz kullanırsınız " tarzındaki mesajların telefon fihristi ve fotoğrafları ele geçirmek için gönderilen bir virüs olduğu anlaşıldı. Telefonda ki bütün bilgilerin ve fotoğrafların kopyalandığı tesbit edildi. Whatsapp kullanıcıları bu virüse dikkat etmelidir.

Kullanıcılara bir süredir "WhatsApp ücretli olacak. 10 kişiye bu mesajı gönderirseniz logonuz mavi olacak ve ücretsiz kullanmaya devam edeceksiniz’, ‘WhatsApp 10’uncu yılını kutluyor. Bu mesajı arkadaşlarınıza iletirseniz 5 yıl ücretsiz kullanacaksınız" şeklinde mesajlarla karşılaşıyordu.

Bu mesajların emniyet mensuplarına da gelmesi üzerine İstihbarat Daire Başkanlığı, mesajlarla ilgili araştırma başlattı. Mesajlara inanarak diğer kullanıcılara gönderen kişilerin telefon fihristi ve cihazlarındaki fotoğrafların kopyalandığı tespit edildi. Virüslü mesajları kopyalayıp gönderenlerin telefon bilgileri ve fotoğraflarının kopyalandığı iddia edildi.

İstihbarat ekipleri, virüsü yayan bir kişinin bilgisayarının IP adresine ulaştı. Ataşehir’deki eve operasyon düzenleyen polisler, aradıkları kişinin Denizli’ye gittiğini öğrendi. Bu kez Denizli’deki eve baskın düzenlendi. Virüsü yayan A.Ö. gözaltına alınırken bilgisayarına el konuldu. Suçlamaları reddeden A.Ö. serbest bırakıldı. Virüslü mesajlarla ele geçirilen telefon numaraları ve fotoğraflarla ne yapılmak istendiği ise A.Ö.’nün bilgisayarının inceleme altına alındı.