'Yabancı avukat'a dava

İstanbul Barosu Başkanlığı, devletin yabancı avukatlardan hizmet satın almasına imkan veren yönetmelik maddesinin iptali istemiyle dava açtı. Dilekçede, bu düzenlemenin Avukatlık Yasası'na aykırı olduğu ifade edildi.

04 Şubat 2013 Pazartesi, 11:51
Abone Ol google-news

Serbest Avukatlardan Hizmet Satın Alınmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik, 17 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

İstanbul Barosu da yönetmeliğin 3, maddesinde yer alan “…ile yabancı avukat ve avukatlık ortaklıklarını…” ibaresinin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvurdu.

‘Hukuki değil’

Baro adına Avukat Atilla Özen tarafından açılan dava dilekçesinde, serbest avukatın, madde kapsamında yer alan bentte hatalı ve Avukatlık Yasası’na ayrı biçimde tanımlandığı kaydedildi. Yönetmeliğin iptali istenen bir diğer bölümü ise “İdarece belirlenecek özel şartları taşımak” ibaresine yönelik oldu. Dilekçede, “yönetmeliklerde böylesi genel ve soyut düzenlemelerle idarelere denetlenemez sınırsız takdir yetkisinin tanınması bir hukuk devletinde kabul olunamaz” denildi.