Yağlı besinler diyabeti tetikliyor

ABD'li araştırmacılar, yağlı besinlerin vücudun şeker algılayıcılarını tetikleyerek tip 2 diyabet hastalığına neden olduğu uyarısını yaptı.

15 Ağustos 2011 Pazartesi, 10:29
Abone Ol google-news

Nature Medicine Dergisi'nde yayınlanan ve ABD'li araştırmacılar tarafından fare ve insan dokusu üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, yağ vücudun şeker algılayıcılarını tetikleyerek tip 2 diyabet hastalığına neden oluyor.

Araştırmada, kandaki şekerin gözlemlendiği ve eğer şeker seviyesi çok yüksekse hücrelerin insülin hormonu salgıladığı belirtilerek, yüksek yağ oranı içeren besinler tüketmenin kandaki serbest yağ asit düzeyini yükselttiği ifade ediliyor.

Araştırmanın önde gelen araştırmacılarından Doktor Jamey Marth, beta hücrelerinin işlev bozukluğunun insilün direnci dahil bir çok hastalığa önemli bir biçimde katkı yaptığına işaret ediyor.

BBC'nin yansıttığı araştırmada, tip 2 diyabetin en önemli risk faktörlerinden birisinin yüksek kilo olduğu belirtilerek, son 30 yılda yükselen obezite oranının diyabetin iki kat artmasında payı olduğuna dikkat çekiliyor.