"Yaratılan rant, orada yaşayanların hakkıdır"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli Belediyesi'nin uygun olmayan kentsel dönüşüm alanı ilan ettiği İnönü Mahallesi ile ilgili, bir mahallede yaratılan rantın o mahalle sakinlerine verilmesi gerektiğini belirterek, ''Sorun ancak rantın mahalleye eşit şekilde verilmesiyle çözülebilir'' dedi.

20 Ocak 2012 Cuma, 17:19
Abone Ol google-news

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli Belediyesi'nin ''uygun olmayan kentsel dönüşüm alanı'' ilan ettiği İnönü Mahallesi sakinlerini ziyaret etti.

Burada yurttaşlarla bir süre sohbet edip sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, kentlerden rant yapılamayacağını belirterek, önce bir plan yapılması gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, bir mahallede oluşacak ranttan o mahallenin faydalanması gerektiğini vurgulayarak, ''Bir mahallede yaratılan rant, o mahalle sakinlerine verilmelidir. Sorun ancak rantın mahalleye eşit şekilde verilmesiyle çözülebilir'' dedi.

Kentin varlığının insanların olduğunu da ifade eden Kılıçdaroğlu, ''İnsanı mutlu edeceksiniz, insanın yarattığı bir rant varsa bu rantın sahibi de yine o insandır ve hakkını vereceksiniz'' diye konuştu.

Bütün yetkilerin sahibinin halk olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
''Yetki sizdedir. Yetkiyi kime verirseniz o karar alır. Yetki şimdi sizin tarafınızda yani halk tarafından AKP'ye verildi. O da bu kararı alıyor. Demokrasilerde bunu beğenmiyorsanız, sandık gelir önünüze, oyunuzun rengini değiştirirsiniz, mesele biter. Biz açık yüreklilikle söylüyoruz. Bir kentte, bir mahallede, bir sokakta yaratılan rant orada yaşayanların hakkıdır ve onlara verilmesi lazım. Bunu her yerde söylüyoruz. Sizin haklarınıza biz sonuna kadar sahip çıkacağız. Kocaeli milletvekillerimiz burada, olayı biliyorlar. Gerekirse bu konuyu parlamentoya taşıyacağız. Gerekirse gündeme de getireceğiz. Bundan endişeniz olmasın. Sizin davanızın takipçisi olacağız.''