"Yardım için geldim, ben kurtarıldım"

Vanlı depremzedelere yardımda bulunmak üzere geldiği şehirde 5,6'lık ikinci deprem sonrası enkaz altında kalan Miyuki Konnai, kurtarılma öyküsünü anlattı.

11 Kasım 2011 Cuma, 13:54
Abone Ol google-news

Tedavi gördüğü Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, yaşadıklarını anlatan Konnai, Türkiye'ye 7,2'lik depremden etkilenen afetzedelere yardım etmek üzere geldiğini söyledi.

Van'daki yerel yetkililerle yardım konusunda iş birliği yaptıklarını ve bu sayede bir çok depremzedeye ulaşabildiklerini kaydeden Konnai, ancak son 5,6'lık deprem sonrasında yıkılan Bayram Otel'in göçüğü altında kaldığını hatırlattı.

Konnai, ''Türkiye'ye yardım için geldim, ama şimdi ben kurtarıldım. Artık depremzedelerin ne hissettiğini daha iyi anlıyorum. Ben de bir deprem kurbanı oldum'' diye konuştu.

Taş parçasından cesaret aldı

Göçük altındayken eline aldığı küçük bir taş parçasıyla yardım ekiplerinin kendisini kurtarmasını beklediğini anlatan Konnai, ''Çevremde irili ufaklı çok fazla taş yığını vardı, kurtarılacağımdan emindim. Elime küçük bir taş parçası alarak ekiplerin bana ulaşmasını bekledim. Bu taş parçası artık beni Türkiye'ye, Türk insanına ve depremzedelere bağlayacak, onu hep yanımda taşıyacağım'' diye konuştu.

Göçük altındayken Türkçe-Japonca sözlüğüne de ulaşabildiğini ifade eden Konnai, göçük altından bu sözlüğü de alarak çıkarıldığı için mutluluk duyduğunu söyledi.

Gazetecilere Van'da yaptıkları yardımların yer aldığı kendi tuttuğu defteri de gösteren Konnai, bu defteri de göçük altından çıkarılırken yanına aldığını söyledi.

Ülkesinde Türkçe öğrenmek için kursa gittiğini belirten Konnai, kendisini kurtaran yardım ekibine ve Türk halkına teşekkür ederek, Türkçe ''Her şey için teşekkür ederim. Türkiye'yi ve insanlarını çok seviyorum'' dedi.

Öte yandan Hastane Başhekimi Prof. Dr. Murat Bozkurt da Konnai'nin sağlık durumunun iyi olduğunu, ancak zorlu travmalardan geçtiği için bazı sıkıntıları bulunduğunu söyledi.

Konnai'nin çok güçlü bir kişiliğe sahip olduğunu ifade eden Bozkurt, tedavi planlamasının yapıldığını, tetkiklerin ardından hastanın taburcu edilmesinin beklendiğini bildirdi.