Yargıdan Gökçek’e: Biraz geniş ol

Ankara’nın suyundaki arsenik ve ağır metal miktarına dikkat çeken Tıp Kurumu Derneği Genel Sekreteri Üçer’le ilgili davada hak ihlali kararı verildi: Siyasiler eleştirilere karşı hoşgörülü ve geniş olmalı.

12 Ağustos 2015 Çarşamba, 21:05
Abone Ol google-news

Başkentin içme suyundaki ağır metal ve arsenik miktarına dikkat çekerek uyarılarda bulunan Tıp Kurumu Derneği Genel Sekreteri Ali Rıza Üçer hakkında tazminat davası açan ve kazanan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e Anayasa Mahkemesi’nden ders gibi karar çıktı. Yüksek Mahkeme, “arsenikli su” açıklamalarının “hakaret” değil “düşünceyi açıklama özgürlüğü” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek Üçer’e verilen cezanın “hak ihlali” olduğuna hükmetti. Radyasyon onkolojisi uzmanı olan Tıp Kurumu Derneği Genel Sekreteri Ali Rıza Üçer, Ankara’ya verilen Kızılırmak suyundaki kirliliğe ve arsenik miktarına dikkat çekmiş, arseniğin kansere neden olduğuna vurgulamıştı.

Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçekin açtığı davada, Üçer’i 750 lira manevi tazminata mahkum etmişti. Bunun üzerine Üçer, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu. Yüksek Mahkeme, kamu gücünü kullanan belediye başkanları ve siyasetçilere yönelik eleştirilerin sınırlarının diğer kişilere yönelik eleştiri sınırlarına göre daha geniş olduğuna vurgu yaparak, “Siyasetçilerin de bu eleştirilere daha geniş ve hoşgörülü” olmak zorunda olduklarını ifade etti. Tıp Kurumu Derneği Genel Sekreteri Üçer, karar üzerine “Bilimsel kuruluşlara dayanılarak yapılan bir açıklama nedeniyle cezalara çarptırıldık. Bu aslında ‘bu tür açıklamaları yapanların başına bu tür şeyler gelir; yerel, genel yöneticilerin hoşuna gitmeyen açıklama yapılamaz’ mesajıydı. Bu açıdan Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar önemli ve kritik. Oybirliğiyle alınması da ayrıca önemli. Sonunda hukuk, umutsuzluğun içerisinde umut verici bir karar verdi” dedi.