Yavuz Sultan Selim Camii'nin borcu nedeniyle elektriği kesildi

Yavuz Selim Camii’nin ısıtma giderlerinden doğan borcu nedeniyle elektriği kesildi. Kesinti ile ilgilli Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı da eleştiren eski Yarkadaş, “Mevcut bütçeye rağmen caminin elektriğinin kesilmesi sizin ayıbınızdır” ifadelerini kullandı. ALacaklı şirket, borçların ödeneceği sözü üzerine camiye tekrar elektrik verdi.

15 Kasım 2018 Perşembe, 09:12
Abone Ol google-news

İstanbul’un en büyük camilerinden Yavuz Selim Camii’nin ısıtma giderlerinden doğan borcu nedeniyle elektriği kesildi. Aboneliğini de iptal edilen caminin elektrik sayacı söküldü. Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter’dan “Boğaziçi Elektrik, Fatih’teki Yavuz Selim Camii’nin elektriğini kesip, aboneliğini iptal edip sayaçlarını söktü. Allah göstermesin; bu uygulama CHP iktidarına denk gelse neler söylenirdi neler” dedi. Atatürk’e hakaret eden Kadir Mısıroğlu’na ziyareti nedeniyle büyük tepki çeken Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı da eleştiren Yarkadaş, “Mevcut bütçeye rağmen caminin elektriğinin kesilmesi sizin ayıbınızdır” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİK ŞİRKETİNDEN AÇIKLAMA

CK Boğaziçi Elektrik, konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi: "Bazı basın mecralarında yer alan Yavuz Sultan Selim Camii’nin elektriğinin kesildiği yönündeki haberler üzerine açıklama gereği doğmuştur.

Yavuz Sultan Camii’nde ibadetin yerine getirilmesini engelleyecek hiçbir kesinti yapılmamıştır. Camide aydınlatma ve ses sistemini besleyen sayaçta enerji bulunmaktadır.

Yapılan inceleme sonrasında söz konusu caminin Ocak 2018'den bu yana son ödemesi gelen toplamda 6 adet ısıtma ve klimadan kaynaklı fatura bedelini ödemediği ve toplam bedelin 18 bin 170 TL’ye ulaştığı tespit edilmiştir.

Ödenmeyen borçlar nedeniyle kesme ihbarı bırakılmış ve cami imamı ve yetkilisi ile temasa geçilmiştir, ancak tarafımıza ödeme yapılmayacağı bilgisi verilmiştir. Nitekim daha sonra da ödeme yönünde hiçbir adım atılmamıştır.

Tüm girişimlerin sonuçsuz kalması üzerine ödenmeyen borçlar nedeniyle camide ibadetin yerine getirilmesini engel teşkil etmeyen, sadece ısıtma-soğutma sağlayan sayacın enerjisi
kesilimiştir.

O tarihten bu yana da tarafımıza ödeme, borç yapılandırma gibi herhangi bir başvuru yapılmamıştır. Caminin sadece ısıtma-soğutmasını besleyen sayacın 14 Kasım 2018’de borcunun ödeneceği bilgisi verilmesi üzerine enerjisi tekrar verilmiştir."