Yeni Büyükelçi Namık Tan

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ne Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Namık Tan'ın atanacağı öğrenildi.

24 Aralık 2009 Perşembe, 17:22
Abone Ol google-news

Başbakan Erdoğan'ın Washington'a ABD Başkanı Barack Obama'nın resmi davetlisi olarak gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, görevinden istifa eden Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un yerine atanması beklenen Tan'ın atamasına dair resmi açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.

Washington Büyükelçiliği'nde daha önce de görev yapan Namık Tan, Müsteşar Yardımcılığı'ndan önce Tel Aviv Büyükelçiliği ve Dışişleri Bakanlığı sözcülüğü görevlerinde de bulunmuştu.

 

Türkiye'nin yeni Büyükelçisi Namık Tan kimdir

Büyükelçi Namık Tan 1956 yılında Mardin'de doğdu. Babası Rami Bey, Kaymakamlık, Valilik ve Danıştay Genel Sekreterliği görevlerinde de bulundu. Rami Tan, Namık Kemal'e hayranlığı nedeniyle oğlunun ismini 'Namık' koydu. Tan, ilkokula Antakya'da başladı ve Ankara'da mezun oldu. Galatasaray Lisesini kazandı ama Ankara'dan ve ailesinden ayrılmamak için gitmedi.


Hep diplomat olmayı istedi


TED Ankara Marif Kolejinden mezun olmasının ardından, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi. 1978 yılında da Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Babası, diplomat olmasını çok istiyordu, Namık Tan'ın da fikri babasıyla aynıydı. Onun da gönlünde diplomat olmak vardı ancak Tan'ın Hukuk Fakültesinden mezun olduğu yıl Dışişleri Bakanlığı sınav açmadı. Tan'da, Dışişleri sınavına giremeyince askere gitme kararı aldı ve uzun dönem askerlik görevini asteğmen olarak tamamladı. Tan, vatan hizmetini tamamlamasına yakın Dışişleri Bakanlığını yeni sınav açtı. Sınavı kazanan Tan, 1982 yılının Temmuz ayında, çok istediği Dışişleri Bakanlığına girdi. Tan, aslen Kayseri'li olan Figen hanımla evlendi.


New york'ta sefil olurum beni Moskova'ya gönderin

Tan, Brüksel'e, NATO Daimi Temsilciliği'ne geçici olarak görevlendirildi. Türkiye'ye dönmesinin ardından, New York'a, BM Daimi Temsilciği'ne görevlendirildi. Ancak bu verilen görevin tebliğ sırasında, beklenmedik bir şekilde itiraz etti ve amirine 'Benim bir çocuğum var, orada nasıl geçinirim, New York'ta sefil olmayı düşünmüyorum. Duydum, Moskova açılıyormuş. Beni Moskova'ya tavsiye edin efendim' dedi' ve üçüncü kâtip olarak Moskova'ya atandı. Glasnost'un temellerinin atıldığı yıllara şahit oldu. Daha sonra Abu Dabi'ye tayin oldu.


Tan, Özal'dan çok şey öğrendi

Büyükelçi Namık Tan, 1989 yılında Cumhurbaşkanlığı Özel kalem müdür yardımcısı oldu. İki yıl kadar Turgut Özal ile çalıştı. Körfez Savaşında Turgut Özal'la birlikteydi. Özal'dan çok şey öğrendi. Daha sonra Büyükelçi olarak atanacağı, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde de önce Başkatip sonra Müsteşar görevlerinde bulundu.

1995'te Türkiye'ye, Dışişleri Bakanlığı ABD Dairesi'ne şube müdürü olarak geri döndü. ABD'de Bakü-Ceyhan Boru Hattı projelerinde beraber çalıştığı Emre Gönansay'ın Dışişleri Bakanlığı döneminde ise bakanın özel kalem müdürlüğü yapan Tan bu görevine, Tansu Çiller ve İsmail Cem'in Dışişleri Bakanlığı dönemlerinde de devam etti.


İsrail Büyükelçiliği

Namık Tan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Dışişleri Bakanlığı döneminde, Dışişleri Bakanlığı sözcülüğüne getirildi. Sözcülük görevi sırasında Tan, en küçüğünden en büyüğüne kadar bütün basın mensuplarına eşit ve açık davrandı, 24 saat telefonunu gazetecilere hep açık tuttu ve gazetecilerin Namık Ağabey'i oldu. Türkiye'nin İsrail'de Büyükelçiliğine atanan Tan, daha sonra Dışişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcısı olarak Türkiye'ye geri döndü.