Yeni hava saldırısı

Libya'nın doğusundaki petrol terminali kenti Brega'nın, Muammer Kaddafi güçlerinin dün karadan ve havadan saldırısının isyancılar tarafından püskürtülmesinden sonra bugün de bir savaş uçağıyla bombalandığı haber verildi.

03 Mart 2011 Perşembe, 10:59
Abone Ol google-news

Görgü tanığı Aved Muhammed, uluslararası ajanslara yaptığı açıklamada, "yaklaşık bir buçuk saat önce hava saldırısı olduğunu ve bombalamayı kendi gözleriyle gördüğünü" söyledi.
Brega'daki bir başka tanık Muhammid Sibli de petrol ihraç terminaline yaklaşık 2 kilometre mesafedeki petrol mühendisliği fakültesi yakınına bomba isabet ettiğini kaydederek, "Uçağın sesini, ardından patlamayı duyduğunu, sonra da açılan çukuru gördüğünü" anlattı.


Fransa ile İngiltere'den yasak bölge düşüncesine destek

Öte yandan Fransa ile İngiltere Muammer Kaddafi güçlerinin kendi vatandaşlarına saldırılara devam etmesi halinde Libya üzerinde uçuşa yasak bölge düşüncesini destekleyeceklerini bildirdi.

İngiltere ve Fransa Dışişleri Bakanları William Hague ile Alain Juppe, Paris'te düzenledikleri ortak basın toplantısında, Londra ile Paris'in Libya konusunda AB'nin gelecek hafta yapacağı toplantıya sunulacak öneriler üzerine çalıştığını belirtti.

Juppe, gerekmesi halinde Libya üzerinde uçuşa yasak bölge uygulamasını destekleyeceklerini vurgularken, Hague de Kaddafi üzerindeki baskıyı artırmak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Arap Birliği de dün, Libya üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yeşil ışık yakmıştı.
Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, yaptığı açıklamada, çatışmaların devam etmesi durumunda Afrika Birliği ile işbirliği yaparak Libya üzerinde bir uçuşa yasak bölge uygulanabileceğini söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise dün, ülkesinin, Libya üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması yönünde bir karar hazırlığından uzak olduğunu ifade etmişti.

Clinton, Senato'daki oturumda yaptığı konuşmada ayrıca, "Amerikan ordusunun varlıklarının, hoş karşılanacağı ve ihtiyacı olan bölgelere teçhizat ve erzak ulaştırılmasına destek için kullanılabileceği" ifadesini kullanmıştı.