Yeni MKYK ve MYK pazar günü toplanacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP'nin 3. Olağan Kongresi'nin ardından yarın önce MKYK'yi, ardından MYK'yi toplayacak. MKYK'de bazı üyelerin değişeceği yeni MYK belirlenirken, MYK toplantısında Ekim ayının Meclis takvimi ve "Kürt Açılımı"yla ile ilgili takvim belirlenecek.

10 Ekim 2009 Cumartesi, 08:13
Abone Ol google-news

MKYK ve MYK Pazar günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Toplantıda MKYK'ye giren 17 üye arasından MYK'ye yeni üyelerin seçilmesi bekleniyor.

MKYK'nin gündemi açılımlar ve seçim

Kongre'den sonra ilk kez toplanacak olan MKYK'de, bazı genel başkan yardımcılarının değişmesi bekleniyor. Yeni MYK üyelerinin belirleneceği toplantıda ayrıca Ermeni ve Demokratik açılımların da Meclis takvimi netleşecek.

MYK'ya yeni isimler

Başbakan Erdoğan yeni MYK üyelerini MKYK'ye yeni giren isimlere görev vereceği kaydediliyor. AKP kulislerinden edinilen bilgiye göre, Milli Eğitim eski Bakanı Hüseyin Çelik, AKP Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, Çankırı Milletvekili Suat Kınıklıoğlu ve Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu MYK'de görev alacak yeni isimler olacak.

Kınıklıoğlu'nun Egemen Bağış'tan boşalan Dışilişkiler Başkanlığı'na, Hüseyin Çelik'in medya ilişkiler ya da Genel vekilliğine, Kapusuz'un Teşkilat İşleri Başkanlığı'na getirilebileceği belirtiliyor.

Meslis takvimi: Kürt Açılımı 20-23 Ekim'de

AKP'de yarın MKYK toplantısının ardından, akşam saatlerinde toplanacak olan MYK toplantısında ise Meclis takviminin ve açılımlarla ile ilgili takvimin belirleneceği kaydediliyor.

AKP'de "Kürt Açılımı"yla ilgili Meclis takviminin 20 Ekim ile 23 Ekim tarihleri arasında yapılacağı dile getiriliyor.

Açılımla ilgili sürenin daha fazla uzatılmasını istemeyen Erdoğan'ın, bu tarihler arasında TBMM Genel Kurulu'nda açılımın açık oturumla anlatılması planlanıyor.

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili tasarının son şekli Pazartesi toplanacak Bakanlar Kurulu'nda ele alınacak. Önümüzdeki hafta içinde tasarının Meclis'e havale edilmesi bekleniyor.

Tasarının ise Kasım ayı başında Genel Kurul'da geçmesi bekleniyor.

Komisyonların seçilmesi

TBMM İçtüzük gereği görev süresi dolan TBMM komisyonlarının üye ve başkan seçimleri de yine MYK toplantısında belirlenecek. Çok fazla değişikliğe gidilmeyecek olan komisyon başkanlık seçimlerinde Bayındır Bakanı Mustafa Demir'den boşalan Bayındırlık Komisyonu yeni başkanın seçimin yanı sıra, en fazla üç komisyon başkanın değişebileceği ifade ediliyor.

AKP bu dönem Adalet, Anayasa, İnsan Hakları, Sağlık, Dışişleri komisyon başkanlarıyla bu dönem de devam edilecek.