Yeni Zelanda teröristinin Tokat'ta kaldığı otelin yöneticisinden açıklama

Yeni Zelanda teröristi Brenton Tarrant'ın Türkiye ziyaretinin detayları belli oldu. Teröristin yolu İzmir ve Tokat'tan geçmiş. Tokat'ta Kazıklı Voyvoda'nın 4 yıl sürgün kaldığı kaleyi ziyaret eden Torant, bu kenti sevdiğini yakın arkadaşlarına söylemiş. Tarrant'ın Tokat'ta kaldığı 4 yıldızlı otelin genel koordinatörü "Bu durumu öğrendikten sonra odayı kimseye vermedik. Odanın komple konseptini, yataklarını, yorganlarını, boyasına varana kadar her şeyi değiştirip, yeni bir konsept ile hizmete sunmayı düşünüyoruz" dedi.

19 Mart 2019 Salı, 09:42
Abone Ol google-news

Yeni Zelanda'da iki camiye saldırıp 50 kişiyi öldüren 28 yaşındaki terörist Brenton Tarrant'ın 2016'yılında toplam 47 gün Türkiye'de kaldığı da ortaya çıkmıştı.

Haber Global'in Ankara'daki istihbarat yetkililerine dayandırdığı haberine göre teröristin Türkiye ziyarteninin detayları belli oldu. Tarrant ilk defa 17-13 Mart 2016 tarihinde İstanbul'dan Türkiye'ye giriş yaptı. 3 gün Türkiye'de kalan Tarrant Tokat'a gitti. Terörist, Tokat ilinde Kazıklı Voyvoda ismiyle bilinen Eflak Prensi 3. Vlad'ın Fatih Sultan Mehmet'in de emriyle yaklaşık 4 yıl boyunca sürgün hayatı yaşadığı Tokat Kalesi'ni ziyaret etti. Tokat'a iki gün kalan Torrant'ın yakın arkadaşlarına bu kenti çok sevdiğini söylediği öğrenildi.

Torant'ın ikinci Türkiye ziyareti ise 13 Eylül-25 Ekim 2016 tarihleri arasında oldu. Terörist bu kez İzmir Çeşme'ye geçti. Çeşme'de tatil yapan Torrant limanda incelemelerde bulundu. Tarrant'ın bunun sebebini yakın çevresine şöyle açıkladığı belirtildi: "1770 yılında Osmanlı donması ile Rus donanması Çeşme'de yaşanan bir deniz savaşı var. Rus donanmasının ani saldırısıyla Osmanlı donanması tamamen ortadan kaldırılmış. Burayı incelemek istiyorum."

Torrant, bu savaşla ilgili bazı notlar almış. Olayın geçtiği yeri bizzat görmek istemiş. Terörist, Çeşme'den ayrıldıktan sonra yeniden İstanbul'a geçti. İstanbul üzerinden Pakistan'a gitti. Oradan da ülkesine döndü.

'ODANIN KONSEPTİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ"

Yeniz Zelanda'da 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren Brenton Tarrant'ın kaldığı 4 yıldızlı Tower Otel'in Genel Koordinatörü Fatih Akkün DHA'ya konuştu. Akkün, "Şahıs 18-19 Eylül tarihlerinde otelimizde bir gün konaklamış. Kale manzaralı bir oda tercih etmiş. Kaleyi gezip, Tokat'ta bulunarak, otelimizden ayrıldı. Müslümanlara karşı yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Bu durumu öğrendikten sonra odayı kimseye vermedik. Odanın komple konseptini, yataklarını, yorganlarını, boyasına varana kadar her şeyi değiştirip, yeni bir konsept ile hizmete sunmayı düşünüyoruz" dedi.