YKSY'den iki sergi açılışı

Türkiye'nin üç büyük şehrinden sonra Gaziantep'te de bir kitabevi açacak olan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, bu heyecanını aynı günlerde açacağı iki sergiyle kutluyor: "Al Gözüm Seyreyle" Güneş Karabuda'nın Yaşar Kemal fotoğrafları ve Hoca Ali Rıza sergisi.

09 Ocak 2012 Pazartesi, 14:24
Abone Ol google-news

İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Gaziantep kitabevini hizmete açacak olan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, 10 Ocak Salı (yarın) saat: 17: 00 tarihinde gazeteci – yazar duayen Doğan Hızlan’ın yapacağı bir açılışla kitabevini Gaziantepliler’in hizmetine sunacak.
 
Kitabevi açılışıyla birlikte şehrin farklı yerlerinde iki sergi birden açacak olan YKSY, ilk olarak 1956 – 2010 tarihleri arasında çekilmiş Güneş Karabuda’nın Yaşar Kemal Fotoğrafları’ndan oluşan “Al Gözüm Seyreyle” sergisini, daha sonra ise Yapı Kredi Resim Koleksiyonu’ndan "Hoca Ali Rıza Resim Sergis"ni Gaziantepli sanatseverlerin beğenisine sunacak.
 
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Onat Kutlar Salonu Fuayesi’nde açılacak olan “Al Gözüm Seyreyle” sergisi Güneş Karabuda'nın 1956 yılından başlayarak 2010 yılına kadar çektiği Yaşar Kemal fotoğraflarından oluşuyor. Belgeselci, gazeteci ve yazar Güneş Karabuda’nın objektifinden 50 yıllık bir dostluğun izlerine tanık olabileceğimiz sergide, Yaşar Kemal’in İstanbul, Paris, Adana gibi farklı şehirlerde, kimi zaman tek, kimi zaman Abidin Dino, Sabahattin Eyüboğlu, Cengiz Aytmatov gibi sanatçılarla çekilmiş fotoğraflarını görmek mümkün. Sergide, Güneş Karabuda’nın fotoğraflarına Yaşar Kemal’in metinleri de eşlik ediyor.
 
Şahinbey’deki Gaziantep Üniversitesi Kültür Sanat Merkezi’nde açılacak olan sergi, Yapı Kredi Resim Koleksiyonu’nda bulunan ve ilk defa Gaziantep’te sergilenecek olan Hoca Ali Rıza resimlerinden oluşuyor. Sergide ise genellikle İstanbul ile ilgili resimleri bulunan ünlü Türk ressamı Hoca Ali Rıza’nın 100 adet desen ve suluboya resmi sergilenecek.
 
“Al Gözüm Seyreyle” Güneş Karabuda’nın Yaşar Kemal Fotoğrafları: 1956 – 2010” fotoğraf sergisi, 11 Ocak – 5 Şubat 2012 günleri arasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Onat Kutlar Salonu Fuayesi’nde ve “Yapı Kredi Resim Koleksiyonu’ndan Hoca Ali Rıza” resim sergisi 11 Ocak – 10 Şubat 2012 günleri arasında Gaziantep Üniversitesi Kültür Sanat Merkezi Cenani Konağı, Eyüpoğlu Mah. No: 7 Şahinbey’de izlenebilir.