Yurttaşlar daha çok komedi filmi izledi... İşte sebebi

TÜRKİYE Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatrist Doktor Şahut Duran, geçen yıl ülkede yurttaşların genellikle sinemalarda komedi filmlerini tercih etmesinin nedeninin, ülkede yaşanan darbe girişimi ve terör olayları başta olmak üzere bu ortamın yarattığı stresi atıp, rahatlayabilmek için olduğunu söyledi.

24 Mart 2017 Cuma, 10:36
Abone Ol google-news
Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatrist Doktor Şahut Duran, 2016 yılında gişe yapan sinema filmlerinin çoğunluğunun komedi türü filmlerden oluşmasının nedenine değindi.
 
İnsanların kötü olaylardan uzaklaşma istemi ve stres atabilme adına komedi türü filmleri tercih ettiğini belirten Psikiyatrist Dr. Duran, "Gündelik yaşamımızdaki acılar, mutluluklar bir şekilde sinemaya uyarlanıyor. Genellikle toplumumuz da birçok insan sanatsal değil de bir sosyal aktivite olarak sinemayı değerlendirir ve bu noktada hoşuna gideni seyreder.
 
Geçtiğimiz yıl ülkemizde çok acılar yaşandı. Darbe girişimi olayları, terör olayları ve şehit haberleri gibi buna benzer kötü olaylar yaşadık. İnsanlar televizyon kanallarını açtığından karamsar tabloyla karşılaştı. İnsanlarımız da bunu bir şekilde atlatabilmesi için farklı savunma mekanizmaları geliştirdi.
 
Komedi filmlerine yönelik artışın son günlerdeki nedeni de bundan kaynaklı. İnsanların kötü olaylardan biraz uzaklaşma isteğidir. Bu toplumun gülmeye ve nefes almaya ihtiyacı olduğunu gösteren bir belirtidir" dedi.