Türk lirası kayıpta ikinci

ABD’de Donald Trump’ın seçimleri kazanmasından bu yana en çok değer kaybeden para birimi yüzde 10.3 ile Meksika Pesosu olurken, aynı dönemde yüzde 8.57 eriyen Türk Lirası kayıpta ikinci oldu. Türk Lirası küresel krizin derinleştiği 15 Eylül 2008’den bu yana ise yüzde 63 kayıpla yine ikinci sırada

30 Kasım 2016 Çarşamba, 11:57
Abone Ol google-news

Dolar, Türk Lirası karşısında 3.42 TL ile tarihi zirvesine yakın seyrederken, hükümet dolara olan talebi azaltmak için önlemler alıyor. Bir yandan kamu ihalelerinin TL cinsinden teklif alıp sözleşme yapılması ile ilgili yönetmelik değişikliğine gidilirken, bir yandan da vatandaşa ‘Dolarını bozdur’ çağrısı yapılıyor. ABD’de Trump’ın seçimleri kazanmasının ardından dolar tüm para birimlerine karşı değer kazanıyor. Yani küresel anlamda yaşanan bu dalgalanmada sadece TL değer kaybetmiyor. Ancak daha önce yaşanan küresel dalgalanmalarda da olduğu gibi TL bu kez de en fazla kayıp yaşayan paralar arasında başı çekiyor. Öyle ki, Türk Lirası hem ABD seçimlerinden bu yana hem de Lehman Brothers’ın battığı ve küresel krizin derinleştiği 15 Eylül 2008 tarihinden bu yana dolar karşısında en çok değer kaybeden ikinci para birimi. ABD seçimlerinden bu yana en çok kaybeden para birimi ise yüzde 10.3 ile Trump’ın sınırına duvar öreceğini açıkladığı Meksika’nın para birimi peso oldu. Türk Lirası ise 7-29 Kasım arasındaki bu dönemde yüzde 8.57 ile en çok değer kaybeden ikinci para oldu. Yine Trump’ın Trans Pasifik Anlaşması’nı (TPP) iptal edeceği açıklamasından etkilenecek olan Japonya’nın para birimi yen ise söz konusu dönemde yüzde 7.47 ile en fazla değer kaybeden üçüncü para oldu. Küresel krizin derinleştiği 15 Eylül 2008’den bu yana para birimlerinin değer kaybına bakıldığında ise derin kriz yaşayan Arjantin’in parası peso yüzde 80.1 ile başı çekerken, Türk Lirası yüzde 63.1 değer kaybı ile yine en çok değer kaybeden ikinci para birimi konumunda.

 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de dün akşam saatlerinde attığı tweet ile gelişmekte olan ülke paralarındaki kayba dikkat çekti.