Gözaltına alınan 45 Boğaziçiliden 43'ü serbest bırakıldı

Boğaziçi Üniversitesi’nde, Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar, Bulu’nun görevden alınıp yerine Prof. Dr. Naci İnci’nin atanmasından sonra da devam ediyor. Kampüste bugün nöbet çadırı kurmak isteyen öğrencilere güvenlik görevlileri engel oldu. gözaltına alınan 45 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinden 43'ü serbest bırakıldı. 2'si ise savcılığa sevk edildi.

22 Ekim 2021 Cuma, 12:45
Gözaltına alınan 45 Boğaziçiliden 43'ü serbest bırakıldı
Abone Ol google-news

Boğaziçi Üniversitesi'nde atanmış rektörü protesto ettikleri için kampüsten ağır şekilde darp edilerek gözaltına alınan 45 öğrenciden 43'ü emniyetten serbest bırakıldı. 2 öğrencinin ise savcılığa sevk edildiği açıklandı. 

Serbest bırakılan öğrenciler "Biz şimdi gözaltından çıktık, hırpalandık ama güvendeyiz, özgürüz. Arkadaşlarımız da özgür olacak. Mücadele umuttur" notuyla sosyal medya hesaplarından bir açıklama yayınladı.

'MÜCADELE UMUTTUR'

Öğrenciler açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

"Kayyumun da içinde olduğu binanın önünde 10 aydır yaptığımız gibi çadırımızı açmak, okulumuza anti demokratik bir şekilde tepeden indirilen ve intihalleriyle, hukuksuzluklarıyla meşhur kayyum iktidarını protesto etmek için oradaydık. Üzerimize saldıran onlarca güvenlik görevlisi yetmedi ki okulumuza 4 gözaltı aracı, yüzlerce çevik (polis) öğrenci servisleriyle geldiler. Naci (İnci) onları sakince camdan izlerken bu polisler bizleri darp edip, boğazlarımıza sarılıp, toplam 45 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisini gözaltına almış, yüzlercemizi de okulumuzun bahçesinde kovalamıştır. Biz şimdi gözaltından çıktık. Hırpalandık ama güvendeyiz, özgürüz. Arkadaşlarımız da özgür olacak. Mücadele umuttur.

MİLLETVEKİLİ BOĞAZİÇİ’NE ALINMADI 

Bu arada HDP Milletvekili Hüda Kaya da öğrencilere destek olmak için Boğaziçi Üniversitesi’ne geldi fakat güvenlik görevlileri tarafından kampüse alınmadı. Kaya, “Milletvekiliyim, benim girişimi engelleyemezsiniz. Bu yaptığınız doğru değil, kendinize gelin” dedi. Görevliler ise Kaya’ya “Ne emir aldıysak onu uyguluyoruz” diye yanıt verdi.  

Boğaziçili öğrenciler, arkadaşlarının gözaltına alınmasına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Boğaziçi Üniversitesi’nde 292 gündür süren direnişimiz kapsamında her günkü gibi kayyumluk önünde direniş çadırlarını açmak istedik, ancak özel güvenlik birliği tarafından darpla engellenerek çadırımıza el konuldu. Bu sırada üç otobüs dolusu çevik kuvvet güney kampüse giriş yaptı. İkinci kez çadır açma girişiminde bulunurken bizi ablukaya alan polis, çadırı kaldırmamız karşılığında okulu terk edeceğini söyledi. 

Öğrenciler çadırı kaldırdı ancak polis okulu terk etmedi, aksine okul içindeki polis mevcudiyeti giderek artarak devam etti. Bunun üzerine polisin okulu terk etmesi talebiyle oturma eylemine başlayan öğrenciler, saat 18:00’da güney kapıda basın açıklaması yaptıktan sonra dağılacaklarını duyurdular. 

Ancak özel güvenlik ve çevik kuvvet birlikleri kayyumluk önüne ve etrafına konuşlanarak öğrencileri abluka altına aldı, ardından dağılın ihtarı dahi yapmadan hiçbir açıklama, uyarı yapmaksızın darp ve şiddetle sayısını bilmediğimiz bir grup arkadaşımızı gözaltına aldı.”