Cumhurbaşkanı Erdoğan açmıştı: Hatay Defne Devlet Hastanesi’ni yine su bastı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma yol açtığı Hatay’da, Defne Devlet Hastanesi açıldığı günden bu yana eksiklikleriyle gündeme gelmeye devam ediyor. Bilimsel kıstaslar dikkate alınmadan açılışı yapıldığı için yetkililer eleştirilirken hastanede sık sık su baskınlarının yaşanması dikkat çekiyor.

Yayınlanma: 28.08.2023 - 17:04
Abone Ol google-news

Hatay’da bugün etkili olan yağmurda Defne Devlet Hastanesi’ni su bastı. Hastalar tedavi olmak için beklediği sırada zemini su basması sağlık hizmetlerini aksattı. Hastaların taşındığı sedyelerin taşınmasında zor anlar yaşandı.Aynı hastanede geçen aylarda açılışı yapıldıktan yaklaşık 1 hafta sonra su baskınıyla gündeme gelmişti.  Hatay Tabip Odası Başkanı Sevdar Yılmaz konuya ilişkin Cumhuriyet’e konuştu. Açılışı yapıldıktan yalnızca 1 hafta sonra hastaneyi su bastığını anımsatan Yılmaz, “Aradan aylar geçmiş olmasına karşın hastaneyi yine su bastı. Yaşananlardan anlaşılacağı üzere konuya ilişkin bir ek tedbir alınmadığını görmüş olduk. Etkili olan yağmur saatlerce sürmüş bir şey değil. Buna karşın hastaneyi su bastı” dedi. Yılmaz, ayrıca hastaneye giden yolların da bozuk olduğunu ifade etti. 

SAĞLIK KURUMLARI YETERSİZ

Konuyla ilgili Türk Tabipleri Birliği (TTB) de bir paylaşımda bulundu. Söz konusu paylaşımda, “Depremin üzerinden 200 günü aşkın zaman geçmişken sağlık kurumlarının yetersizlikleri, her geçen gün acı bir biçimde karşımıza çıkmaktadır. Kamu otoritesine hızlı olduğu kadar sağlıklı yapılar inşa edilmesi gerektiğini hatırlatıyor, hastanedeki elektronik ve tıbbi araç-gereçlerin güvenliği başta olmak üzere her türlü önlemi alma çağrısı yapıyoruz” ifadeleri yer aldı.  Açılışını genel seçimler sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı hastanenin temel atma töreninde, küçük bir alana beton dökülmesi kamuoyunda gündem olmuş, söz konusu görüntüler tepkilere neden olmuştu. 


İlgili Haberler

En Çok Okunan Haberler