Kızılay, deprem bölgesindeki mobil sağlık araçlarının güncel konumlarını duyurdu

Deprem bölgesinde başlattığı sağlık desteğini mobil araçlar ve mobil diş kliniği hizmetiyle sürdüren Kızılay, kırsal kesimlere de gönderilen mobil sağlık araçlarının güncel listesini paylaştı.

Yayınlanma: 19.02.2023 - 12:12
Kızılay, deprem bölgesindeki mobil sağlık araçlarının güncel konumlarını duyurdu
Abone Ol google-news

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen 11 ildeki yaralar sarılmaya çalışılırken, depremzedelere yönelik destek ve hizmetler de sürüyor.

DEPREMDEN ETKİLENEN İLLERDE GEZİCİ SAĞLIK HİZMETİ

Depremzedelerin sağlık hizmetleri alabilmeleri için Kızılay tarafından gönderilen 6 mobil sağlık aracı da, bölgede ilk günde 627 kişiye ulaştı. İçerisinde; muayene, kan tahlilleri, röntgen, EKG, solunum fonksiyon testi yapılabilen mobil sağlık araçlarında, deneyimli gönüllü hekimler özellikle merkezlere ulaşamayan kırsal bölgedeki hastalara ulaşarak muayenelerini yapmaya başladı. Araçlarda iki hekim, bir hemşire, bir psikolog ve bir röntgen teknisyeni bulunuyor. Araçlar, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya, Adıyaman ve Osmaniye'de gezici sağlık hizmeti veriyor.

MOBİL DİŞ KLİNİĞİ DE BULUNUYOR

Mobil sağlık araçlarının yanı sıra mobil diş kliğini de hizmete sunan Kızılay, Gaziantep'in İslahiye ilçesinde diş hastanelerine erişimi olamayan depremzedelere acil durumlarda hizmet veriyor. Süreç içerisinde gönüllü diş hekimlerinin katkıları ile bu hizmetin de yaygınlaştırılması planlanıyor.

Kızılay, beslenme hizmetlerinin yanı sıra yardım dağıtımları, psikososyal destek hizmetleri ve mobil sağlık araçları ile destekleyici rolünü sürdürüyor. Kızılay, Sağlık Bakanlığı koordinesinde yürüteceği birinci basamak sağlık hizmetlerinde, mobil sağlık araçları ile özellikle köylerdeki depremzede yurttaşlara hizmet verecek.

Mobil sağlık araçlarının 19.02.2023 tarihli konumları şu şekilde:

Kahramanmaraş: Piazza AVM açık alanı

Hatay: Millet Bahçesi

Adıyaman: Şambayat Köyü

Malatya: Botaş 13. Çadır Kenti

Osmaniye: Arıcaklı Köyü, İnderesi Köyü, Savranlı Köyü

Gaziantep: Sayburun Köyü, Altınova Köyü, Torunlar Köyü, İncegedik Köyü (Nurdağı)


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler