Erdoğan: Ne tatlı sürpriz ya

Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bir grup gazeteci Erdoğan'a basın kartı sahiplerine koronavirüs aşısı önceliği verildiği için çiçek verdi.

16 Nisan 2021 Cuma, 15:18

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Haberciler Platformu, basın kartı sahiplerine koronavirüs aşısında öncelik tanındığı için Erdoğan'a teşekkürlerini ileterek, çiçek takdim etti.

Erdoğan ise çiçeğin verilmesinin ardından "Ne tatlı bir sürpriz bu ya" ifadelerini kullandı.

BASIN KARTI SAHİPLERİNE ÖNCELİK

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs aşılama programı kapsamındaki öncelikli gruplara Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca verilen basın kartı taşıyan gazetecileri de ekledi. Basın kartı taşıyan gazeteciler ve kartı yenilenmediği halde aktif olanlar, e-nabız programından randevu alıp aşı yaptırabilecek.

212 sayılı Basın İş Kanunu’na bağlı çalışan, ancak basın kartı alamayan, basın kartı iptal edilen, internet medyasında çalışan ve sahada aktif çalıştığı halde Basın İş Yasası üzerinden sigortalanmayan gazeteciler ise kapsam dışında tutuldu.

İNTERNET MEDYASI ÇALIŞANLARI AŞILANMIYOR

Türkiye’de basın kartı alabilmek için 212 sayılı Basın İş Yasası’na tabi olup, belli bir süre çalışma şartı aranıyor. 2018’de kurulan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, bazı gazetecilerin basın kartını iptal etti ya da yenilemedi. Türkiye’de 212 sayılı Basın Kanunu’nun kapsamına alınmayan internet medyası çalışanları da sarı basın kartı alamadıkları için aşılanamıyor.