Taylor Swift fanları dolandırıcılık tuzağına düştü: Toplam zarar 40 milyon TL'den fazla!

Lloyds Bank tarafından yapılan açıklamaya göre, Taylor Swift hayranları, sanatçının İngiltere'deki Eras turnesi öncesi bilet dolandırıcılığına maruz kalarak toplamda 1 milyon sterlin (40,564,880 TL) kaybetti.

Yayınlanma: 18.04.2024 - 11:46
Taylor Swift fanları dolandırıcılık tuzağına düştü: Toplam zarar 40 milyon TL'den fazla!
Abone Ol google-news

Banka, 600'den fazla müşterisinin bilet dolandırıcılığı ihbarında bulunduğunu ve kişi başına ortalama 332 sterlin (yaklaşık 13 bin TL) kaybedildiğini, bazılarının ise 1000 sterlin (yaklaşık 40 bin TL) kaybettiğini bildirdi. Dolandırıcılık vakalarının yüzde 90'ı Facebook üzerinden gerçekleşti.

Turne biletlerine olan yoğun talep, resmi olmayan kanallar üzerinden bilet arayışında bulunan hayranları, dolandırıcıların hedefi haline getirdi. Karen Elrick isimli bir mağdur, Aralık ayında Facebook hesabının hacklenmesi sonucu dolandırıcıların kendisini taklit ederek bilet satışı yaptığını ve bu yolla arkadaşlarının yaklaşık 750 sterlin (yaklaşık 30 bin TL) kaybettiğini açıkladı. Elrick, polisin konu üzerinde ilerleme kaydetmediğini ve Facebook'un çoklu taleplere rağmen hesabı kaldırmadığını belirtti.

Lloyds Bank, Taylor Swift ile ilgili bilet dolandırıcılığı raporlarının diğer sanatçılara kıyasla çok daha fazla olduğunu açıkladı. Benzer durumların diğer bankalarda da yaşandığı varsayılırsa, İngiltere genelinde en az 3000 mağdurun olduğu tahmin ediliyor. Banka ayrıca, 2023 yılında büyük konserlerle ilgili dolandırıcılık vakalarında bir önceki yıla göre yüzde 158'lik bir artış olduğunu bildirdi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler