Fotoğraflarla bu hafta: Uludağ'da kar manzarası büyüledi

26 Ekim 2018 Cuma, 13:16
"Tabiatın kalbi" Bolu'da hedef 1,5 milyon ziyaretçi

Yüzde 65'i ormanlarla kaplı olan, bünyesinde Abant, Gölcük ve Yedigöller gibi doğa harikası alanları barındıran "tabiatın kalbi" Bolu, yerli ve yabancı tatilcilerin yoğun ilgi gösterdiği mekanlar arasında yer aldı. Sonbahar ile birlikte renk cümbüşünün yaşandığı Gölcük Tabiat Parkı, tatilcileri büyülüyor. ( Mehmet Emin Gürbüz - Anadolu Ajansı )
"Tabiatın kalbi" Bolu'da hedef 1,5 milyon ziyaretçi Yüzde 65'i ormanlarla kaplı olan, bünyesinde Abant, Gölcük ve Yedigöller gibi doğa harikası alanları barındıran "tabiatın kalbi" Bolu, yerli ve yabancı tatilcilerin yoğun ilgi gösterdiği mekanlar arasında yer aldı. Sonbahar ile birlikte renk cümbüşünün yaşandığı Gölcük Tabiat Parkı, tatilcileri büyülüyor. ( Mehmet Emin Gürbüz - Anadolu Ajansı )
Mavigöl ile Kuzalan Travertenleri'nde sonbahar güzelliği
Giresun'daki Göksu Deresi'nde büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl'ün de içinde bulunduğu Kuzalan Tabiat Parkı, sonbaharda ziyaretçilerine doğanın tüm renklerini görme fırsatı sunuyor. ( Hakan Burak Altunöz - Anadolu Ajansı )
Mavigöl ile Kuzalan Travertenleri'nde sonbahar güzelliği Giresun'daki Göksu Deresi'nde büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl'ün de içinde bulunduğu Kuzalan Tabiat Parkı, sonbaharda ziyaretçilerine doğanın tüm renklerini görme fırsatı sunuyor. ( Hakan Burak Altunöz - Anadolu Ajansı )
Uludağ'da kar yağışı
Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ'a mevsimin ilk karı yağdı. ( Sergen Sezgin - Anadolu Ajansı )
Uludağ'da kar yağışı Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ'a mevsimin ilk karı yağdı. ( Sergen Sezgin - Anadolu Ajansı )
Selimiye Camisi'nin sis bulutu arasındaki görüntüsü büyüledi
Mimar Sinan'ın ustalık eseri UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Selimiye Camisi etrafında oluşan sis dolayısıyla güzel görüntüler oluşturdu. ( Cihan Demirci - Anadolu Ajansı )
Selimiye Camisi'nin sis bulutu arasındaki görüntüsü büyüledi Mimar Sinan'ın ustalık eseri UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Selimiye Camisi etrafında oluşan sis dolayısıyla güzel görüntüler oluşturdu. ( Cihan Demirci - Anadolu Ajansı )
Esenyurt'ta fabrika yangını
Esenyurt'ta bir palet fabrikasında çıkan ve çevredeki iki iş yerine daha sıçrayan yangın kontrol altına alındı. ( Ahmet Bolat - Anadolu Ajansı )
Esenyurt'ta fabrika yangını Esenyurt'ta bir palet fabrikasında çıkan ve çevredeki iki iş yerine daha sıçrayan yangın kontrol altına alındı. ( Ahmet Bolat - Anadolu Ajansı )
Antalya'da 1,5 milyon dolarlık Hint düğünü
Hindistan Delhi'de yaşayan ve maden sektöründe faaliyet gösteren bir ailenin oğlu Antalya'da 4 gün 4 gece süren düğünle evlendi. Hint geleneklerine göre yapılan düğüne yaklaşık 600 davetli katıldı ve düğün yaklaşık 1,5 milyon dolara mal oldu. ( Mustafa Çiftçi - Anadolu Ajansı )
Antalya'da 1,5 milyon dolarlık Hint düğünü Hindistan Delhi'de yaşayan ve maden sektöründe faaliyet gösteren bir ailenin oğlu Antalya'da 4 gün 4 gece süren düğünle evlendi. Hint geleneklerine göre yapılan düğüne yaklaşık 600 davetli katıldı ve düğün yaklaşık 1,5 milyon dolara mal oldu. ( Mustafa Çiftçi - Anadolu Ajansı )
Ankara'da Şimşekler
Ankara’da akşam saatlerinde başlayan yağış esnasında çakan şimşekler ve şehrin ışıkları güzel görüntüler ortaya çıkardı. ( Fırat Yurdakul - Anadolu Ajansı )
Ankara'da Şimşekler Ankara’da akşam saatlerinde başlayan yağış esnasında çakan şimşekler ve şehrin ışıkları güzel görüntüler ortaya çıkardı. ( Fırat Yurdakul - Anadolu Ajansı )
Güneydoğu'da sağanak hayatı olumsuz etkiledi
Adıyaman'da etkili olan sağanak yağış ve fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Gölbaşı İlçesine 25 kilometre uzaklıktaki Meydan köyünde aniden başlayan sağanak ve dolunun ardından yüksek kesimlerden gelen sel suları, korucu kulübesi yanında bulunan 3 otomobilde hasara yol açtı, heyelan nedeniyle köyün üst kısmında yer alan köy çeşmesi zarar gördü. ( Emin Tezerdi - Anadolu Ajansı )
Güneydoğu'da sağanak hayatı olumsuz etkiledi Adıyaman'da etkili olan sağanak yağış ve fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Gölbaşı İlçesine 25 kilometre uzaklıktaki Meydan köyünde aniden başlayan sağanak ve dolunun ardından yüksek kesimlerden gelen sel suları, korucu kulübesi yanında bulunan 3 otomobilde hasara yol açtı, heyelan nedeniyle köyün üst kısmında yer alan köy çeşmesi zarar gördü. ( Emin Tezerdi - Anadolu Ajansı )
Ankara'da dolunay
Akşam saatlerinde Ankara semalarında beliren dolunay, ışıklı tabelalarla birlikte farklı görüntüler oluşturdu. ( Evrim Aydın - Anadolu Ajansı )
Ankara'da dolunay Akşam saatlerinde Ankara semalarında beliren dolunay, ışıklı tabelalarla birlikte farklı görüntüler oluşturdu. ( Evrim Aydın - Anadolu Ajansı )
İdlibli grafiti sanatçısından Kaşıkçı'yla dayanışma resmi

Suriyeli grafiti sanatçısı Aziz Esmer (35), İdlib'de bir duvara Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ve aynı kaderi paylaşan medya çalışanları ile dayanışma amaçlı resim yaptı. İdlib'e bağlı Binniş ilçesinde yaşayan Esmer, yıkıntılar içindeki bir duvara Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayet anını tasvir etti. ( Radwan Mhier - Anadolu Ajansı )
İdlibli grafiti sanatçısından Kaşıkçı'yla dayanışma resmi Suriyeli grafiti sanatçısı Aziz Esmer (35), İdlib'de bir duvara Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ve aynı kaderi paylaşan medya çalışanları ile dayanışma amaçlı resim yaptı. İdlib'e bağlı Binniş ilçesinde yaşayan Esmer, yıkıntılar içindeki bir duvara Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayet anını tasvir etti. ( Radwan Mhier - Anadolu Ajansı )
Madrid'de koyunlar şehre indi
İspanya'nın başkenti Madrid'de, Orta Çağ'dan kalma bir etkinlik olan ve 1994 yılından bu yana tekrar düzenlenen "Trashumancia Şenliği" çerçevesinde binden fazla koyun kent merkezinde yürütüldü. ( Burak Akbulut - Anadolu Ajansı )
Madrid'de koyunlar şehre indi İspanya'nın başkenti Madrid'de, Orta Çağ'dan kalma bir etkinlik olan ve 1994 yılından bu yana tekrar düzenlenen "Trashumancia Şenliği" çerçevesinde binden fazla koyun kent merkezinde yürütüldü. ( Burak Akbulut - Anadolu Ajansı )
Bodrum açıklarında tekne battı, yaklaşık 20 kişi kurtarıldı

Muğla'nın Bodrum ilçesi Gümbet sahili açıklarında düzensiz göçmen taşıyan fiber tekne battı, denizin ortasında can pazarı yaşandı. Kurtarma çalışmaları sürerken, karaya çıkarılan ve nefes alamadığı gözlenen 7 yaşlarındaki kız çocuğunu kucaklayan trafik polisi, var gücüyle koşarak yaklaşık 100 metre ileride bekleyen 112 Acil Servis ambulansına yetiştirdi. ( Ali Ballı - Anadolu Ajansı )
Bodrum açıklarında tekne battı, yaklaşık 20 kişi kurtarıldı Muğla'nın Bodrum ilçesi Gümbet sahili açıklarında düzensiz göçmen taşıyan fiber tekne battı, denizin ortasında can pazarı yaşandı. Kurtarma çalışmaları sürerken, karaya çıkarılan ve nefes alamadığı gözlenen 7 yaşlarındaki kız çocuğunu kucaklayan trafik polisi, var gücüyle koşarak yaklaşık 100 metre ileride bekleyen 112 Acil Servis ambulansına yetiştirdi. ( Ali Ballı - Anadolu Ajansı )
Kapadokya'da sonbaharın görsel şöleni

Kapadokya bölgesindeki peribacaları, sonbaharda yaprakların sararmasıyla konuklarına görsel şölen yaşatıyor. Turistlere bölgenin doğal güzelliklerini gökyüzünden izleme imkanı sunan sıcak hava balonları, sonbaharın renkleriyle bütünleşerek güzel görüntü oluşturuyor. ( Behçet Alkan - Anadolu Ajansı )
Kapadokya'da sonbaharın görsel şöleni Kapadokya bölgesindeki peribacaları, sonbaharda yaprakların sararmasıyla konuklarına görsel şölen yaşatıyor. Turistlere bölgenin doğal güzelliklerini gökyüzünden izleme imkanı sunan sıcak hava balonları, sonbaharın renkleriyle bütünleşerek güzel görüntü oluşturuyor. ( Behçet Alkan - Anadolu Ajansı )
Ablukanın kaldırılması talebiyle Gazze'de düzenlenen "deniz eylemleri"
Filistinliler, Gazze ablukasının kaldırılması talebiyle düzenlenen deniz eylemi kapsamında 13'üncü kez kuzey sahil sınırında toplandı. Sınırın diğer tarafındaki İsrail güçlerinin müdahalesi üzerine göstericiler, lastik yakarak ve taş atarak karşılık verdi. ( Mustafa Hassona - Anadolu Ajansı )
Ablukanın kaldırılması talebiyle Gazze'de düzenlenen "deniz eylemleri" Filistinliler, Gazze ablukasının kaldırılması talebiyle düzenlenen deniz eylemi kapsamında 13'üncü kez kuzey sahil sınırında toplandı. Sınırın diğer tarafındaki İsrail güçlerinin müdahalesi üzerine göstericiler, lastik yakarak ve taş atarak karşılık verdi. ( Mustafa Hassona - Anadolu Ajansı )
Batı Karadeniz yaylalarında "hüzünlü güz" vedası

Düzce'de yaz aylarında değişen doğası ve açan çiçekleriyle nesillerdir yaylak-kışlak kültürünü sürdüren misafirlerini ağırlayan yaylalar, sonbaharın gelişi ve kış aylarının yaklaşmasıyla hüzünlü güz vedası yaşıyor. Rakımları bin 200 ila bin 800 metre arasında değişen Güzeldere, Pürenli, Hira, Derebalık, Kardüz, Odayeri ve Balıklı yaylaları, yaylacıların vedasına sahne oluyor. Ağaçların büründüğü sarı, yeşil, kahverengi ve kırmızı tonlarının yoğun yaşandığı yaylalarda eşsiz manzaralar eşliğinde kışlık odun ihtiyaçlarını tamamlayan yaylacılar, geri dönmeye başladı. ( Ömer Ürer - Anadolu Ajansı )
Batı Karadeniz yaylalarında "hüzünlü güz" vedası Düzce'de yaz aylarında değişen doğası ve açan çiçekleriyle nesillerdir yaylak-kışlak kültürünü sürdüren misafirlerini ağırlayan yaylalar, sonbaharın gelişi ve kış aylarının yaklaşmasıyla hüzünlü güz vedası yaşıyor. Rakımları bin 200 ila bin 800 metre arasında değişen Güzeldere, Pürenli, Hira, Derebalık, Kardüz, Odayeri ve Balıklı yaylaları, yaylacıların vedasına sahne oluyor. Ağaçların büründüğü sarı, yeşil, kahverengi ve kırmızı tonlarının yoğun yaşandığı yaylalarda eşsiz manzaralar eşliğinde kışlık odun ihtiyaçlarını tamamlayan yaylacılar, geri dönmeye başladı. ( Ömer Ürer - Anadolu Ajansı )
Deniz rençperlerinin ömrü su altında geçiyor

Dalgıçlık daha çok spor veya hobi amaçlı yapılan bir aktivite olarak bilinse de bazı kişileri için bu iş "ekmek kapısı" demek. Türkiye'de özellikle son 10 yılda sayıları oldukça artan balık çiftliklerinde dalgıçların önemi çok büyük. Sabah erken saatlerde evlerinden çıkıp çalıştıkları balık çiftliğinin bulunduğu İzmir'in Karaburun ilçesine gelen dalgıçlar, kahvaltı sonrası denize açılmak için hazırlıklara başlıyor. Özel kıyafetlerini giyen, tüplerini ve dalış takımlarını son kez kontrol eden balık adamlar, ardından ekipler halinde suya giriyor. Denizin altındaki risklerin farkında olan ekipler, su altında birbirleriyle sürekli iletişim halinde oluyor. Balık çiftliklerin vazgeçilmezi olan dalgıçlar, "deniz rençperleri" olarak da adlandırılıyor. Hasat dönemi su altında yoğun çalışan, kimi zaman avcılık da yapan dalgıçların bazı günler 5 saat su altında kalıyor. ( Mahmut Serdar Alakuş - Anadolu Ajansı )
Deniz rençperlerinin ömrü su altında geçiyor Dalgıçlık daha çok spor veya hobi amaçlı yapılan bir aktivite olarak bilinse de bazı kişileri için bu iş "ekmek kapısı" demek. Türkiye'de özellikle son 10 yılda sayıları oldukça artan balık çiftliklerinde dalgıçların önemi çok büyük. Sabah erken saatlerde evlerinden çıkıp çalıştıkları balık çiftliğinin bulunduğu İzmir'in Karaburun ilçesine gelen dalgıçlar, kahvaltı sonrası denize açılmak için hazırlıklara başlıyor. Özel kıyafetlerini giyen, tüplerini ve dalış takımlarını son kez kontrol eden balık adamlar, ardından ekipler halinde suya giriyor. Denizin altındaki risklerin farkında olan ekipler, su altında birbirleriyle sürekli iletişim halinde oluyor. Balık çiftliklerin vazgeçilmezi olan dalgıçlar, "deniz rençperleri" olarak da adlandırılıyor. Hasat dönemi su altında yoğun çalışan, kimi zaman avcılık da yapan dalgıçların bazı günler 5 saat su altında kalıyor. ( Mahmut Serdar Alakuş - Anadolu Ajansı )
Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yemin töreni
Bursa'daki Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Komutanlığı 2018-2019 eğitim öğretim yılında intibak eğitim safhasını tamamlayan bin erkek astsubay adayı öğrenci ant içti. ( Ali Atmaca - Anadolu Ajansı )
Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yemin töreni Bursa'daki Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Komutanlığı 2018-2019 eğitim öğretim yılında intibak eğitim safhasını tamamlayan bin erkek astsubay adayı öğrenci ant içti. ( Ali Atmaca - Anadolu Ajansı )
UCI 2018-2019 Track Cycling World Cup first round in Saint-Quentin-en-Yvelines, Day 2
Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI), 2018-2019 Fransa Bisiklet Track Dünya Kupası ilk tur yarışları, Paris'in batısındaki Saint-Quentin-en-Yvelines bölgesinde bulunan Ulusal Velodrom'da devam etti. Müsabakaların ikinci gününde kadınlar Madison yarışı finali gerçekleştirildi. ( Mustafa Yalçın - Anadolu Ajansı )
UCI 2018-2019 Track Cycling World Cup first round in Saint-Quentin-en-Yvelines, Day 2 Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI), 2018-2019 Fransa Bisiklet Track Dünya Kupası ilk tur yarışları, Paris'in batısındaki Saint-Quentin-en-Yvelines bölgesinde bulunan Ulusal Velodrom'da devam etti. Müsabakaların ikinci gününde kadınlar Madison yarışı finali gerçekleştirildi. ( Mustafa Yalçın - Anadolu Ajansı )
Uluslararası Kremlin Cup 2018 Tenis turnuvası
Rusya'nın başkenti Moskova'daki Olimpiyat Spor Kompleksi'nde düzenlenen Uluslararası Kremlin Cup 2018 Tenis turnuvası tek erkekler yarı finalinde, Fransız raket Adrian Mannarino (fotoğrafta) ile İtalyan rakibi Andreas Seppi karşılaştı. ( Sefa Karacan - Anadolu Ajansı )
Uluslararası Kremlin Cup 2018 Tenis turnuvası Rusya'nın başkenti Moskova'daki Olimpiyat Spor Kompleksi'nde düzenlenen Uluslararası Kremlin Cup 2018 Tenis turnuvası tek erkekler yarı finalinde, Fransız raket Adrian Mannarino (fotoğrafta) ile İtalyan rakibi Andreas Seppi karşılaştı. ( Sefa Karacan - Anadolu Ajansı )
Balıkçılar gözünü hamsiye dikti

Batı Karadeniz Bölgesi'nin en önemli limanlarından Düzce'nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar, palamudun azalması nedeniyle hamsi avına çıkmaya hazırlanıyor.Son yılların en bol palamut sezonu geçiren balıkçılar, su sıcaklığının düşmesi nedeniyle az miktarda palamutla limana dönüyor. Balıkçılar, palamut ağlarını limana bırakarak hamsi ağlarını onarıyor. ( Ömer Ürer - Anadolu Ajansı )
Balıkçılar gözünü hamsiye dikti Batı Karadeniz Bölgesi'nin en önemli limanlarından Düzce'nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar, palamudun azalması nedeniyle hamsi avına çıkmaya hazırlanıyor.Son yılların en bol palamut sezonu geçiren balıkçılar, su sıcaklığının düşmesi nedeniyle az miktarda palamutla limana dönüyor. Balıkçılar, palamut ağlarını limana bırakarak hamsi ağlarını onarıyor. ( Ömer Ürer - Anadolu Ajansı )
Uludağ'a teleferikle rengarenk sonbahar yolculuğu
Dünyanın tek halatlı en uzun hatlarından birine sahip olan ve Bursa'dan Uludağ'a alternatif ulaşım sağlayan teleferikle yolculuk sonbaharda yolcularına renk cümbüşü sunuyor. ( Mustafa Bikeç - Anadolu Ajansı )
Uludağ'a teleferikle rengarenk sonbahar yolculuğu Dünyanın tek halatlı en uzun hatlarından birine sahip olan ve Bursa'dan Uludağ'a alternatif ulaşım sağlayan teleferikle yolculuk sonbaharda yolcularına renk cümbüşü sunuyor. ( Mustafa Bikeç - Anadolu Ajansı )
Saraybosna'da gün batımı
Sonbahar mevsimiyle birlikte bulutların arasından sızan güneş ışıkları, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da seyri güzel bir manzara oluşturdu. ( Mustafa Öztürk - Anadolu Ajansı )
Saraybosna'da gün batımı Sonbahar mevsimiyle birlikte bulutların arasından sızan güneş ışıkları, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da seyri güzel bir manzara oluşturdu. ( Mustafa Öztürk - Anadolu Ajansı )
Galatasaray - Schalke 04
UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu'nda Galatasaray, Türk Telekom Stadı'nda Almanya'nın Schalke 04 takımıyla karşılaştı. Bir pozisyonda Galatasaraylı futbolcular Maicon (sağda) ve Ryan Donk (solda) birlikte topa hamle yaptı. ( Arif Hüdaverdi Yaman - Anadolu Ajansı )
Galatasaray - Schalke 04 UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu'nda Galatasaray, Türk Telekom Stadı'nda Almanya'nın Schalke 04 takımıyla karşılaştı. Bir pozisyonda Galatasaraylı futbolcular Maicon (sağda) ve Ryan Donk (solda) birlikte topa hamle yaptı. ( Arif Hüdaverdi Yaman - Anadolu Ajansı )
Van'da Sonbahar

Van'ın Gevaş ilçesinde, İhtiyar Şahap dağları eteğinde bulunan ormanlık alanlarda, sonbaharın gelmesiyle birlikte bitki örtüsü sarı, kırmızı ve kahverengi tonlarına büründü. ( Ali İhsan Öztürk - Anadolu Ajansı )
Van'da Sonbahar Van'ın Gevaş ilçesinde, İhtiyar Şahap dağları eteğinde bulunan ormanlık alanlarda, sonbaharın gelmesiyle birlikte bitki örtüsü sarı, kırmızı ve kahverengi tonlarına büründü. ( Ali İhsan Öztürk - Anadolu Ajansı )