Yabancı sporcuların "Muhteşem Süleyman" lakabı taktığı, kendi ismiyle anılan 2 hareketle jimnastik literatürüne girmeyi başaran İzmir Büyükşehir Belediyesi sporcusu Ferhat Arıcan'ın, üzerinde çalıştığı yeni hareketin kabul edilmesi durumunda, "jimnastik literatürüne 3 hareket kazandıran ilk sporcu" unvanını alacağı bildirildi.
1
Yabancı sporcuların "Muhteşem Süleyman" lakabı taktığı, kendi ismiyle anılan 2 hareketle jimnastik literatürüne girmeyi başaran İzmir Büyükşehir Belediyesi sporcusu Ferhat Arıcan'ın, üzerinde çalıştığı yeni hareketin kabul edilmesi durumunda, "jimnastik literatürüne 3 hareket kazandıran ilk sporcu" unvanını alacağı bildirildi.
İzmir Büyükşehir Belediyesinin açıklamasına göre, dünya jimnastik literatürüne "Arıcan" adıyla zorluk derecesi yüksek iki hareketi kazandıran 21 yaşındaki Ferhat Arıcan, paralelde bugüne kadar ilk kez yapılacak hareketini Uluslararası Jimnastik Federasyonuna İstanbul Boğaziçi Turnuvası, Budapeşte Grand Prix'si ve Çin'deki Dünya Şampiyonası'nda sunacak.

Turnuvaların herhangi birinde hareketini başarıyla tamamlaması halinde genç sporcunun serisi, jimnastik literatüründe yer alacak ve böylece yabancı sporcuların "Muhteşem Süleyman" lakabı taktığı Arıcan, "jimnastik literatürüne 3 hareket kazandıran ilk sporcu" olarak tarihe geçecek.
2
İzmir Büyükşehir Belediyesinin açıklamasına göre, dünya jimnastik literatürüne "Arıcan" adıyla zorluk derecesi yüksek iki hareketi kazandıran 21 yaşındaki Ferhat Arıcan, paralelde bugüne kadar ilk kez yapılacak hareketini Uluslararası Jimnastik Federasyonuna İstanbul Boğaziçi Turnuvası, Budapeşte Grand Prix'si ve Çin'deki Dünya Şampiyonası'nda sunacak. Turnuvaların herhangi birinde hareketini başarıyla tamamlaması halinde genç sporcunun serisi, jimnastik literatüründe yer alacak ve böylece yabancı sporcuların "Muhteşem Süleyman" lakabı taktığı Arıcan, "jimnastik literatürüne 3 hareket kazandıran ilk sporcu" olarak tarihe geçecek.
Son 9 yılın Türkiye şampiyonu olan Ferhat Arıcan, ilk hareketini 2008 yılında paralelde, geçen yıl da atlama masasında ikinci hareketini gerçekleştirdiğini hatırlatarak, "Şimdiki hedefim ise yine paralelde zorluk derecesi çok yüksek bir seriyi yaparak, jimnastik literatürüne adımı yazdırmak. Dünyada kendi adıyla anılan 3 hareketi bulunan ilk sporcu unvanını almak, bana, kulübüme ve kentime çok yakışacak bir başarı olacaktır" dedi.

Dünya jimnastiğinde hızla üst sıralara doğru tırmandığını ifade eden Arıcan, şunları kaydetti:

"2012 Londra Olimpiyatları öncesindeki kota yarışmalarında büyük talihsizlikler yaşadım ve Londra'yı kıl payı kaçırdım. Şimdi çok daha tecrübeli ve hazırım. 2014 yılındaki üç şampiyonadan sonra hedefime 2016 Rio Olimpiyatları'nı alacağım. Ülkeme olimpiyat tarihimizdeki ilk jimnastik madalyasını getirmeyi her şeyden çok istiyorum."
3
Son 9 yılın Türkiye şampiyonu olan Ferhat Arıcan, ilk hareketini 2008 yılında paralelde, geçen yıl da atlama masasında ikinci hareketini gerçekleştirdiğini hatırlatarak, "Şimdiki hedefim ise yine paralelde zorluk derecesi çok yüksek bir seriyi yaparak, jimnastik literatürüne adımı yazdırmak. Dünyada kendi adıyla anılan 3 hareketi bulunan ilk sporcu unvanını almak, bana, kulübüme ve kentime çok yakışacak bir başarı olacaktır" dedi. Dünya jimnastiğinde hızla üst sıralara doğru tırmandığını ifade eden Arıcan, şunları kaydetti: "2012 Londra Olimpiyatları öncesindeki kota yarışmalarında büyük talihsizlikler yaşadım ve Londra'yı kıl payı kaçırdım. Şimdi çok daha tecrübeli ve hazırım. 2014 yılındaki üç şampiyonadan sonra hedefime 2016 Rio Olimpiyatları'nı alacağım. Ülkeme olimpiyat tarihimizdeki ilk jimnastik madalyasını getirmeyi her şeyden çok istiyorum."