Sümeyye Erdoğan'ın gelinliğini kimin tasarladığı ortaya çıktı

27 Mayıs 2016 Cuma, 09:17
14 Mayıs'ta Selçuk Baykraktar ile dünya evine giren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın düğünde giydiği gelinliği kimin tasarladığı belli oldu. O gelinliği, dünyaca ünlü Türk tasarımcı kardeşler Ayşe ve Ece Ege hazırladı. Gelinlik hazırlanırken eski bir bindallıdan esinlenilmiş.
14 Mayıs'ta Selçuk Baykraktar ile dünya evine giren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın düğünde giydiği gelinliği kimin tasarladığı belli oldu. O gelinliği, dünyaca ünlü Türk tasarımcı kardeşler Ayşe ve Ece Ege hazırladı. Gelinlik hazırlanırken eski bir bindallıdan esinlenilmiş.
Sümeyye Erdoğan'ın gelinliğini kimin hazırladığına ilişkin detaylı bilgileri Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök köşesine taşıdı:

GELİNLİĞİ KİMİN DİKTİĞİNİ NİHAYET İLK AĞIZDAN ÖĞRENDİM BELKİ 
İnanmayacaksınız ama daha ilk gün, Sümeyye Bayraktar’ın gelinliğinin omzundaki pelerini andıran tasarımı görünce, “Ne kadar da Dice Kayek tasarımını andırıyor” diye sormuştum.
Dün bir tasarımcı dostum aradı.
“Kim” diye sorunca “Bilmiyorum ama tahminim Dice Kayek” dedi.
Ben de açıp sordum.
Dice Kayek’in iki kardeşinden Ayşe “Evet biz yaptık” dedi. Peki niye açıklamadınız deyince, “Müşteri mahremiyeti. Sen sormasaydın kimseye de söylemezdik” diye cevap verdi.
Sümeyye Erdoğan'ın gelinliğini kimin hazırladığına ilişkin detaylı bilgileri Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök köşesine taşıdı: GELİNLİĞİ KİMİN DİKTİĞİNİ NİHAYET İLK AĞIZDAN ÖĞRENDİM BELKİ İnanmayacaksınız ama daha ilk gün, Sümeyye Bayraktar’ın gelinliğinin omzundaki pelerini andıran tasarımı görünce, “Ne kadar da Dice Kayek tasarımını andırıyor” diye sormuştum. Dün bir tasarımcı dostum aradı. “Kim” diye sorunca “Bilmiyorum ama tahminim Dice Kayek” dedi. Ben de açıp sordum. Dice Kayek’in iki kardeşinden Ayşe “Evet biz yaptık” dedi. Peki niye açıklamadınız deyince, “Müşteri mahremiyeti. Sen sormasaydın kimseye de söylemezdik” diye cevap verdi.
ESKİ BİR BİNDALLIDAN ESİNLENMİŞ
Ece çizerken, eski bir bindallıdan esinlenmiş.
Peki niye Dice Kayek...
Devlet başkanları genellikle ülkelerinin milli tasarımcıları ile çalışıyor.
Prens Willams’la Kate Middleton’un düğününü hatırladım.
Gelinliği Alexander McQueen hazırlamıştı.
Başkan Obama’nın eşi, Amerikalı bir tasarımcı olan Jason Wu’dan giyiniyor.
Sümeyye Bayraktar’ın da bir Türk tasarımcıyı seçmesi güzel bir tercih.
ESKİ BİR BİNDALLIDAN ESİNLENMİŞ Ece çizerken, eski bir bindallıdan esinlenmiş. Peki niye Dice Kayek... Devlet başkanları genellikle ülkelerinin milli tasarımcıları ile çalışıyor. Prens Willams’la Kate Middleton’un düğününü hatırladım. Gelinliği Alexander McQueen hazırlamıştı. Başkan Obama’nın eşi, Amerikalı bir tasarımcı olan Jason Wu’dan giyiniyor. Sümeyye Bayraktar’ın da bir Türk tasarımcıyı seçmesi güzel bir tercih.
AYŞE - ECE EGE KARDEŞLER KİMDİR?
Ayşe ve Ece Ege kardeşler Bursa doğumlu.
Ayşe Ege, Boğaziçi Üniversitesi mezunu, Ece Ege ise Paris’te moda eğitimi aldı.
1994 yılında markaları Dice Kayek’i kurdular, ilk koleksiyonlarını yine aynı yıl Paris’te sundular.
Katıldıkları fuarlarda önemli mağaza zincirlerinin dikkatini çeken ikili, Alinur Velidedeoğlu’nun hazırladığı reklam kampanyalarıyla markaları üzerindeki ilgiyi daha da artırdı.
AYŞE - ECE EGE KARDEŞLER KİMDİR? Ayşe ve Ece Ege kardeşler Bursa doğumlu. Ayşe Ege, Boğaziçi Üniversitesi mezunu, Ece Ege ise Paris’te moda eğitimi aldı. 1994 yılında markaları Dice Kayek’i kurdular, ilk koleksiyonlarını yine aynı yıl Paris’te sundular. Katıldıkları fuarlarda önemli mağaza zincirlerinin dikkatini çeken ikili, Alinur Velidedeoğlu’nun hazırladığı reklam kampanyalarıyla markaları üzerindeki ilgiyi daha da artırdı.
Ayşe Ege (Solda) - Ece Ege (Sağda)
2003’te Bobigny Tiyatrosu’nda Gertrude Stein eserlerinden birine kostüm hazırlayan Dice Kayek, aynı yıl Fransa’da moda alanında Femmes en Or (Altın Kadın) ödülüne layık görüldü.
Türkiye’de, Türk markalarının yurtdışında tanınmasını hedefleyen Turquality programına kabul edilen marka, 2004’te Kinetix için spor ayakkabı serisi tasarladı.
Japonya’nın en büyük trading firmalarından Mitsui and Co ile danışmanlık ve dağıtım anlaşması yaptılar.
2010 Avrupa Kültür Başkenti yılında İstanbul’a ithafen hazırladıkları Kontrastlar Şehri İstanbul adlı koleksiyonla İstanbul’u kostümlere yansıttılar.
Ayaydın Grup bünyesindeki Machka markasının yaratıcısı Ayşe ve Ece Ege, Dice Kayek markasıyla bugün 35 ülkede yer alıyor.
Ayşe Ege (Solda) - Ece Ege (Sağda) 2003’te Bobigny Tiyatrosu’nda Gertrude Stein eserlerinden birine kostüm hazırlayan Dice Kayek, aynı yıl Fransa’da moda alanında Femmes en Or (Altın Kadın) ödülüne layık görüldü. Türkiye’de, Türk markalarının yurtdışında tanınmasını hedefleyen Turquality programına kabul edilen marka, 2004’te Kinetix için spor ayakkabı serisi tasarladı. Japonya’nın en büyük trading firmalarından Mitsui and Co ile danışmanlık ve dağıtım anlaşması yaptılar. 2010 Avrupa Kültür Başkenti yılında İstanbul’a ithafen hazırladıkları Kontrastlar Şehri İstanbul adlı koleksiyonla İstanbul’u kostümlere yansıttılar. Ayaydın Grup bünyesindeki Machka markasının yaratıcısı Ayşe ve Ece Ege, Dice Kayek markasıyla bugün 35 ülkede yer alıyor.