<span>&lt;video:749217&gt;</span>
1
<video:749217>
OHAL kapsamında KHK ile ihraç edilen ve işlerine geri dönebilmek için başlattıkları açlık grevininde  tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya destek eylemleri sürüyor.
2
OHAL kapsamında KHK ile ihraç edilen ve işlerine geri dönebilmek için başlattıkları açlık grevininde tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya destek eylemleri sürüyor.
KÜTAHYA - CHP PM Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer,  Kütahya’da  partililerle birlikte Gülmen ve Özakça’la destek için basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı. Usluer, “ Nuriye Kütahyalı bir akademisyen arkadaşımız Semih ise Eskişehirli bir öğretmen. Her ikisi de bir KHK ile işlerinden edildi. Bu iki genç arkadaşımız önce Ankara’da İnsanlık Anıtı önünde oturma eylemi başlattılar. Ülkenin dört bir yanından Nuriye ve Semih’e destek yağdı fakat bunu hükümet görmedi. Bunun üzerine açlık grevine başlayan bu gençler grevlerinin 75. gününde, sabaha karşı evlerinden alınıp gözaltına alındılar sonra da tutuklandılar. Nuriye ve Semih’e destek olmak için eylemlere katılan insanlara polis gaz ve plastik mermi sıktı, insanları yerlerde sürüklediler. Bütün bunlar olurken yüreği taşlaşmış vicdansızlar bu feryadı görmezden geldiler. Bakın bütün bunlar bu ülkenin başkenti Ankara’da oldu. Bu ülkenin İçişleri Bakanı dedi ki ‘bunlar terörist’. Sonra ne oldu? Nuriye ve Semih’in adli sicil kayıtları temiz çıktı. Bizler bu ülkede artık huzur istiyoruz. Nuriye ve Semih ve onlar gibi haksız yere işlerinden olan tüm yurttaşlarımızın yanındayız. Karanlık çöktü üstümüze ama karanlığa en yakın olduğumuz anda bilelim ki aydınlık da çok yakında” dedi.
3
KÜTAHYA - CHP PM Üyesi ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, Kütahya’da partililerle birlikte Gülmen ve Özakça’la destek için basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı. Usluer, “ Nuriye Kütahyalı bir akademisyen arkadaşımız Semih ise Eskişehirli bir öğretmen. Her ikisi de bir KHK ile işlerinden edildi. Bu iki genç arkadaşımız önce Ankara’da İnsanlık Anıtı önünde oturma eylemi başlattılar. Ülkenin dört bir yanından Nuriye ve Semih’e destek yağdı fakat bunu hükümet görmedi. Bunun üzerine açlık grevine başlayan bu gençler grevlerinin 75. gününde, sabaha karşı evlerinden alınıp gözaltına alındılar sonra da tutuklandılar. Nuriye ve Semih’e destek olmak için eylemlere katılan insanlara polis gaz ve plastik mermi sıktı, insanları yerlerde sürüklediler. Bütün bunlar olurken yüreği taşlaşmış vicdansızlar bu feryadı görmezden geldiler. Bakın bütün bunlar bu ülkenin başkenti Ankara’da oldu. Bu ülkenin İçişleri Bakanı dedi ki ‘bunlar terörist’. Sonra ne oldu? Nuriye ve Semih’in adli sicil kayıtları temiz çıktı. Bizler bu ülkede artık huzur istiyoruz. Nuriye ve Semih ve onlar gibi haksız yere işlerinden olan tüm yurttaşlarımızın yanındayız. Karanlık çöktü üstümüze ama karanlığa en yakın olduğumuz anda bilelim ki aydınlık da çok yakında” dedi.
MERSİN - KESK Mersin Şubeler Platformu ile Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Özgür Çocuk Parkı’nda  Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile KHK kapsamında ihraç edilen emekçilerin durumuna dikkat çekmek için açıklama yaptı.
4
MERSİN - KESK Mersin Şubeler Platformu ile Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Özgür Çocuk Parkı’nda Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile KHK kapsamında ihraç edilen emekçilerin durumuna dikkat çekmek için açıklama yaptı.
Eylemde “OHAL, KHK ve ihraçlara Hayır! İşimizi geri istiyoruz”, “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça serbest bırakılsın” pankartları açıldı, “Biz çocuklarımıza onurlu bir yaşam bırakacağız ya siz”, “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça serbest bırakılsın” ve “Biz kazanacağız, biz kazanacağız” sloganları atıldı.  Lurttaşlar ellerinde, “Zafer sokakta kazanılacak”, “Ölümü değil yaşamı savunuyoruz”, “Ekmeğimizi geri istiyoruz” gibi yazılı balonlar taşıdı. TÜMBEL-SEN Mersin Şube Başkanı Canan Solak,  “OHAL’in arkasına sığınarak, tutuklamalarla, gözaltılar ile heykellerin etrafına bariyerler kurmalar ile, alan yasakları ile ne direnişimizi ne de haklı meşru mücadelemizi engelleyemeyecekler.AKP Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı hukuksuzca gözaltına alan savcılığın iddia ettiği gibi toplumsal olaylardan, tepkilerden korkuyorsa; milyonları açlıkla, işsizlikle terbiye etmekten, itaat etmeye zorlamaktan vazgeçmelidir” dedi.
5
Eylemde “OHAL, KHK ve ihraçlara Hayır! İşimizi geri istiyoruz”, “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça serbest bırakılsın” pankartları açıldı, “Biz çocuklarımıza onurlu bir yaşam bırakacağız ya siz”, “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça serbest bırakılsın” ve “Biz kazanacağız, biz kazanacağız” sloganları atıldı. Lurttaşlar ellerinde, “Zafer sokakta kazanılacak”, “Ölümü değil yaşamı savunuyoruz”, “Ekmeğimizi geri istiyoruz” gibi yazılı balonlar taşıdı. TÜMBEL-SEN Mersin Şube Başkanı Canan Solak, “OHAL’in arkasına sığınarak, tutuklamalarla, gözaltılar ile heykellerin etrafına bariyerler kurmalar ile, alan yasakları ile ne direnişimizi ne de haklı meşru mücadelemizi engelleyemeyecekler.AKP Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı hukuksuzca gözaltına alan savcılığın iddia ettiği gibi toplumsal olaylardan, tepkilerden korkuyorsa; milyonları açlıkla, işsizlikle terbiye etmekten, itaat etmeye zorlamaktan vazgeçmelidir” dedi.
Açıklamanın ardından yurttaşlar sloganlar eşliğinde ellerindeki balonları gökyüzüne bıraktı.
6
Açıklamanın ardından yurttaşlar sloganlar eşliğinde ellerindeki balonları gökyüzüne bıraktı.
Edirne'de de kanun hükmündeki kararname (KHK) ile ihraç edilen ve açlık grevlerinin 77'nci gününde tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın serbest bırakılması için basın açıklaması yapmak isteyen aralarında sendikacılarında bulunduğu 5 kişi polis tarafından gözaltına alındı.
7
Edirne'de de kanun hükmündeki kararname (KHK) ile ihraç edilen ve açlık grevlerinin 77'nci gününde tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın serbest bırakılması için basın açıklaması yapmak isteyen aralarında sendikacılarında bulunduğu 5 kişi polis tarafından gözaltına alındı.
Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu'nun, KHK ile ihraç edilen ve açlık grevlerinin 77'nci gününde tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın serbest bırakılması için basın açıklaması yapmak üzere trafiği kapalı Saraçlar Caddesi üzerindeki PTT binası önünde toplandı. Cadde üzerinde önlem alan polis, gruptan Edirne Valiliği'nin önceki gün OHAL nedeniyle gösteri, yürüyüş, basın açıklaması gibi etkinlikleri izne bağladığını, bu yüzden açıklama yapamayacaklarını belirterek dağılmalarını istedi.
Bunun üzerine Eğitim-Sen Edirne Yönetim Kurulu Üyesi Kezban Demir, gruba basın açıklamasını DİSK binasında yapacaklarını söyleyerek, binaya davet ettiği sırada polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Arkadaşlarının gözaltına alınmasına karşı çıkmaya çalışan Eğitim-Sen üyeleri Özer Demir,  Çağlar Akçay, Yapı-Yol-Sen Edirne Temsilcisi Mehmet Ali Köseoğlu, Trakya Üniversitesi öğrencisi Alper Toprak, polis tarafından gözaltına alındı. Bu sırada Özer Demir, "Yasalara uyun" diye slogan atarken, gözaltına alınan 5 kişi Emniyet Müdürlüğü'ne  götürüldü.
8
Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu'nun, KHK ile ihraç edilen ve açlık grevlerinin 77'nci gününde tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın serbest bırakılması için basın açıklaması yapmak üzere trafiği kapalı Saraçlar Caddesi üzerindeki PTT binası önünde toplandı. Cadde üzerinde önlem alan polis, gruptan Edirne Valiliği'nin önceki gün OHAL nedeniyle gösteri, yürüyüş, basın açıklaması gibi etkinlikleri izne bağladığını, bu yüzden açıklama yapamayacaklarını belirterek dağılmalarını istedi. Bunun üzerine Eğitim-Sen Edirne Yönetim Kurulu Üyesi Kezban Demir, gruba basın açıklamasını DİSK binasında yapacaklarını söyleyerek, binaya davet ettiği sırada polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Arkadaşlarının gözaltına alınmasına karşı çıkmaya çalışan Eğitim-Sen üyeleri Özer Demir, Çağlar Akçay, Yapı-Yol-Sen Edirne Temsilcisi Mehmet Ali Köseoğlu, Trakya Üniversitesi öğrencisi Alper Toprak, polis tarafından gözaltına alındı. Bu sırada Özer Demir, "Yasalara uyun" diye slogan atarken, gözaltına alınan 5 kişi Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile platform üyeleri de olay yerine geldi. Daha sonra DİSK binasındaki toplantıda konuşan SES Edirne Şubesi Eş Başkanı Meral Toy, platform olarak KHK'lar ile mücadele etmeye devam edeceklerini belirterek, şöyle dedi:
"AK Parti, milyonları açlıkla, işsizlikle terbiye etmekten, itaat etmeye zorlamaktan vazgeçmelidir. OHAL kaldırılmalı, KHK'lar ile hukuksuzca işlerinden atılan emekçiler işlerine iade edilmelidir. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın iradelerini zor kullanarak yok sayabilecek her türlü olumsuz duruma dair hükümeti ve yetkilileri uyarmak, bir kez daha onların yaşamlarına yönelik en ufak bir tehdidi n sorumlusunun hükümet olacağını özellikle belirtmek istiyoruz. Süresiz, dönüşümsüz açlık grevinin 75'inci gününde, evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan iki eğitimci Nuriye Gülmen ve Semih Özakça çıkarıldıkları mahkeme tarafından 'tutuklamamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekleri' gerekçesiyle tutuklanmıştır. OHAL KHK'leriyle hukuksuzca ihraç edilen ve sonrasında tutuklanmaları hukuki değil. Siyasi iktidarın talimatının gereğidir. Çünkü hükümet ve yargı, haksızlık ve hukuksuzluk kuşatmasına karşı 'işimi geri istiyorum' diyerek isyan eden iki insanın taleplerini karşılamayı değil, aksine onları gözlerden uzaklaştırarak sindirebileceğini ve oluşan kamuoyunun etkisini kırabileceğini düşünmektedir. Edirne Emek ve Meslek Örgütleri olarak hükümet yetkililerine sesleniyoruz; yaşamları kritik bir aşamada olan Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve işsizlikle, açlıkla karşı karşıya bırakılan tüm kamu emekçileri işlerine iade edilinceye kadar mücadeleye devam edeceğimiz bilinmelidir." Açıklamanın ardından grup, gözaltına alınan arkadaşlarına destek olmak için Edirne Emniyet Müdürlüğü'ne gitti.
9
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile platform üyeleri de olay yerine geldi. Daha sonra DİSK binasındaki toplantıda konuşan SES Edirne Şubesi Eş Başkanı Meral Toy, platform olarak KHK'lar ile mücadele etmeye devam edeceklerini belirterek, şöyle dedi: "AK Parti, milyonları açlıkla, işsizlikle terbiye etmekten, itaat etmeye zorlamaktan vazgeçmelidir. OHAL kaldırılmalı, KHK'lar ile hukuksuzca işlerinden atılan emekçiler işlerine iade edilmelidir. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın iradelerini zor kullanarak yok sayabilecek her türlü olumsuz duruma dair hükümeti ve yetkilileri uyarmak, bir kez daha onların yaşamlarına yönelik en ufak bir tehdidi n sorumlusunun hükümet olacağını özellikle belirtmek istiyoruz. Süresiz, dönüşümsüz açlık grevinin 75'inci gününde, evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan iki eğitimci Nuriye Gülmen ve Semih Özakça çıkarıldıkları mahkeme tarafından 'tutuklamamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekleri' gerekçesiyle tutuklanmıştır. OHAL KHK'leriyle hukuksuzca ihraç edilen ve sonrasında tutuklanmaları hukuki değil. Siyasi iktidarın talimatının gereğidir. Çünkü hükümet ve yargı, haksızlık ve hukuksuzluk kuşatmasına karşı 'işimi geri istiyorum' diyerek isyan eden iki insanın taleplerini karşılamayı değil, aksine onları gözlerden uzaklaştırarak sindirebileceğini ve oluşan kamuoyunun etkisini kırabileceğini düşünmektedir. Edirne Emek ve Meslek Örgütleri olarak hükümet yetkililerine sesleniyoruz; yaşamları kritik bir aşamada olan Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve işsizlikle, açlıkla karşı karşıya bırakılan tüm kamu emekçileri işlerine iade edilinceye kadar mücadeleye devam edeceğimiz bilinmelidir." Açıklamanın ardından grup, gözaltına alınan arkadaşlarına destek olmak için Edirne Emniyet Müdürlüğü'ne gitti.
KHK ile işten atıldıktan sonra direnişe geçen Veli Saçılık, abluka altına alınan İnsan Hakları Anıtı önünde duran adam eylemi yaptı. Saçılık, 'Burada irade savaşı veriyoruz. Bizden korksunlar. Korkularını gerçeğe çevireceğiz" dedi.
10
KHK ile işten atıldıktan sonra direnişe geçen Veli Saçılık, abluka altına alınan İnsan Hakları Anıtı önünde duran adam eylemi yaptı. Saçılık, 'Burada irade savaşı veriyoruz. Bizden korksunlar. Korkularını gerçeğe çevireceğiz" dedi.