107 göçmen böyle kurtarıldı

İzmir'de Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Gümrük Muhafaza ekiplerinin birlikte gerçekleştirdiği operasyonlarda 107 kaçak göçmen kurtarıldı.

20 Temmuz 2015 Pazartesi, 16:40
Abone Ol google-news

İlk operasyonda Çeşme, Çiftlik Köy, Fenerburnu açıklarında düzensiz göçmen görüldüğü bilgisini alan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri Çeşme Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği'nden takviye kuvvet istedi. Bunun üzerine Gümrük ekiplerinin hizmetinde kullanılan 505 GMR Turgut Reis isimli devriye botu ile Sahil Güvenlik komutanlığına bağlı SAGET-12 isimli botlar olay yerine gönderildi. Belirlenen noktaya ulaşan ekipler, arızalanarak suların üzerinde mahsur kalmış bir lastik bot tespit etti. Botun içerisine kişi balık istifi doldurulmuş 54 göçmenden, öncelikle kadın ve çocuklardan oluşan 26 kişilik grup Sahil Güvenliğe bağlı bota alındı. Diğerleri de Gümrük Muhafaza botuna yerleştirilerek Çeşme'ye taşındı. İşlemlerin gerçekleşmesinin ardından 14 bayan, 6 kız çocuk, 6 erkek çocuk ve 28 erkek olmak üzere toplamda 54 Suriye uyruklu göçmen Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile Çeşme İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Gümrük Muhafaza Birimlerinin gerçekleştirdiği ikinci operasyonda ise 53 kişi kurtarıldı. Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı'ndan Çeşme Uç Burnu açıklarında düzensiz bir göçmen grubu olduğu yönünde alınan bilgi çerçevesinde Gümrük Muhafaza ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinden bir ekip oluşturuldu. Oluşturulan ekip, gümrük muhafaza hizmetinde bulunan devriye botu ile bahsedilen bölgeye hareket etti. Ekipler kaçak yollarla Avrupa'ya geçmek isteyen göçmenleri Alev Adası üzerinde saklanırken yakaladı. Olay yerinde yapılan incelemede göçmenlere ait lastik botun su alarak battığı tespit edildi. Hava ve deniz şartlarının uygun olmaması nedeniyle adaya yanaşmakta güçlük çeken ekipler, 3 saatlik bir çalışma sonunda bölgede bulunan bir balıkçı teknesi ile adaya yanaştı. Balıkçı teknesi ile adadan çıkartılan göçmenlerin gümrük muhafaza botuna tahliye işlemi gerçekleştirildi. Aralarında 20 günlük bir bebeğin de bulunduğu 40 erkek, 5 kadın, 8 çocuk olmak üzere toplam 53 kişilik göçmen grubu daha sonra Dalyan Limanı'na taşındı.

Olay Savcılık makamına bildirildi. Kurtarılan göçmenler gerekli işlemlerin yapılabilmesi için Çeşme İlçe Jandarma Komutanlığı'na teslim edildi.