15 bin aile 'çocuğumuz fişlendi' kaygısı taşıyor

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Ergenekon soruşturması kapsamında ÇYDD yapılan baskını ve dernekten burs alan 15 bin öğrencinin akıbetini Meclis gündemine taşıdı.

25 Ağustos 2009 Salı, 17:33
Abone Ol google-news

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Ergenekon soruşturması kapsamında baskın yapılan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden burs alan çocukların fişlendiği kaygısını taşıdığını vurguladı.

Özbolat, ÇYDD'nin 20 yıl önce Atatürk İlke ve Devrimlerini korumak ve geliştirmek, toplumumu Atatürk'ün çağdaş uygarlık idealine daha da yakınlaştırmak amacıyla kurulduğunun altını çizerek, "Bir sivil toplum kuruluşudur. Bugün ülke genelinde 96 şubesi olan dernek, özellikle kırsal kesimdeki eğitim projeleriyle ülkemiz eğitimine büyük katkılarda bulunmuştur. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, okullaşma oranının düşük olduğu bölgelerde okul yapımı, öğrencilerin barınma sorunlarının çözülmesi için yurtlar yapılması, okullarımıza kitap araç-gereç desteği, okul öncesi eğitimin desteklenmesi, işsiz lise mezunları için çeşitli meslek edindirme kurslarının açılması, yoksul öğrencilere burs olanakları sağlanması gibi çok büyük projeler bu seçkin derneğin eğitimi yaşamımıza katkılarının bazılarıdır" dedi.

ÇYDD'ye Ergenekon soruşturması kapsamında baskın yapıldığını hatırlatan Özbolat, "Dernekten burs alan 15 bin öğrenci terör örgütleri ile bağlantılı mı?" soruşturmasına uğratıldığının altını çizerek, şu soruların yanıtını istedi: "Bu açıklamaların ışığında bu girişimler gelir tamamen hayırsever vatandaşların bağışı olan bu seçkin derneğin gelir kaynaklarını azaltmayacak mıdır?
Şu an 15 bin aile çocuğumuz fişlendi kaygısını taşımaktadır. Bu gençlerin ailelerini rahatlatacak bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?
Derneğin faaliyetlerini engellemeye yönelik bu türden girişimler sonucu ortaya çıkacak eğitim ve yatırım zararlarını nasıl telafi etmeyi düşünüyorsunuz?
İleride hayata atılacak bu gençlerin güvenlik soruşturmalarında hiçbir sıkıntı yaşanmayacağı garantisi verilebilecek mi"