16 kulüp PFDK'ye sevk edildi

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, futbolda şike iddialarına ilişkin merak edilen açıklamayı yaptı. Demirören, 22 maçla ilgili olar 16 takımın PFDK'ye sevk edildiğini, 58. maddeye puan silme cezasının eklendiğini söyledi.

30 Nisan 2012 Pazartesi, 08:07
Abone Ol google-news

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Futbol Disiplin Talimatı'nın 58. maddesinin değiştiğini açıkladı.

İŞTE YENİ 58. MADDE

Kararlarla ilgili olarak Yıldırım Demirören başkanlığındaki TFF Yönetimi basın toplantısı düzenliyor. Demirören'in konuşmasından satır başları; 

"Göreve geldiğimizden bu yana çabamızın çoğunu şike sürecine ayırdık. Türk futbolunu en iyi yerlere çıkarmak için de çalıştık. Hazırlıklarımızı da tamamladık. Türk futbolunda yeni bir sayfa yakalamak, güven ortamını yaratmak amacındayız. Azim ve kararlılık ile görevimize sarıldık. Kimsenin hiçbir şeyden tereddüt etmemesi için çalıştık.

Futbol dünyasındaki tüm sağduyu sahibi yöneticiler gibi bizleri de rahatsız etmektedir. Futbolumuzun her türlü spekülasyondan geride tutulması önceliğimizdir.

Sevinerek söylemeliyim ki; bahse ilişkin hiçbir unsur yoktur. Etik Kurulu da bu yönde bir bulgu olmadığını belirtti. Türkiye’de amaç sebebi bahis olsun ya da olmasın futbolun temiz kalması, dolayısyla futbolu futbol yapan özelliklerin korunmasıdır.

TFF’nin taviz vermesi düşünülemez. 6222 sayılı yasanın bu adıyla değil de şike yasası olarak anılması en büyük üzüntümüzdür.

Unutulmasın ki disiplin yargısı ile genel yargının teknikleri birbirinden farklıdır. Bugün itibariyle süratli bir karara varılmasına çok yaklaşılmıştır.

Etik Kurulu çalışmasını iki kısıma ayırmış. Öncelikle Süper Lig takımları hakkındaki incelemesi ile ilgili çalışmasını yaptı. Kurulumuz her yönüyle raporu değerlendirdi.

22 maçla ilgili olarak adı tüm kulüpler Disiplin Kurulu’na sevk edilme kararı alınmıştır. Tüm kulüplerin sevki kararının nedeni kulüplere yargısal haklanma hakkı vermektir Türk futbolunu korumak için ben TFF Başkanı olarak PFDK’ya sevk edilen kulüplerimiz suçlu değildir.

Disiplin yaptırımlarının ağırlığı tartışılıyor. Yaptırımlar teşebbüs halleri açısından ağır bulunmaktadır. 58. maddenin şiddetli olması bir ölçüde anlaşılabilir. Yasayla öngörülen yaptırımlar yürürlüğe girerken bu maddeye daha fazla ihtiyacımız kalmadığı belirtilerek gerekli düzenlemeler yapılmalıydı. Bu orantısızlığın giderilmesi en ideal zaman derhal, şimdi. Yanlıştan dönmek erdemdir. Önemli olan Türk futbolunun menfaatleri. Amacımız orantısız cezaları orantılı hale getirmek, ailenin bütünü korumak. Kabul ettiğimiz değişiklikler UEFA mevzuatları dikkate alınarak belirlendi. Şike ve teşvik pirimi sert şekilde cezalandırılmaktadır. Şike girişimi sahaya yansımamıştır. 58. maddeye puan silme cezası eklendi. " 

PFDK'ye sevk edilen takımlar

Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Kayserispor, Eskişehirspor, Karabükspor, Manisaspor, Medical Park Antalyaspor, İstanbul BB, Ankaragücü, Gençlerbirliği, Sivasspor, Bucaspor, Konyaspor, Kasımpaşa.

İLGİLİ HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ:

AYDINLAR'DAN TFF KARARINA İLK TEPKİ

BAKAN KILIÇ KARARI YORUMLADI

DİLMEN, TFF'NİN KARARINI YORUMLADI