17 ceset bulundu

Brezilya ordusu, Atlas Okyanusu'nda düşen Fransız Havayolları Air France'a ait Airbus tipi yolcu uçağını arama çalışmalarının yapıldığı bölgede 17 ceset bulunduğunu bildirdi.

08 Haziran 2009 Pazartesi, 06:00
Abone Ol google-news

Atlas Okyanusu'nda geçen hafta düşen Air France'a ait Airbus 330 tipi uçağın enkazını arama çalışmalarında şimdiye kadar toplam 17 yolcuya ait cesede ulaşılırken, bölgede arama çalışmalarının sistemli olarak sürdürüldüğü bildirildi.

Brezilya ordusu yetkilileri, Rio de Janerio'dan Paris'e gittiği sırada 228 yolcusuyla denize çakıldığı öngörülen uçağın enkazının arama çalışmaları kapsamında kendilerinin daha önce bulunan 2 cesetle birlikte 4'ü erkek, 4'ü kadın ve birinin cinsiyeti henüz belirlenememiş 9 ceset bulduklarını, cesetlerin Brezilya açıklarındaki Fernando de Noronha adasına gönderildiğini kaydetti.

Bölgedeki arama çalışmalarına katılan Fransız gemisi tarafından da dün 8 ceset bulunduğunu ifade eden yetkililer, uçağın parçalarının da bulunduğunu söyledi, ancak konuya ilişkin detaylı bilgi vermedi.

Brezilya medyasında yer alana haberlere göre, adada cesetler için soğutma sistemi bulunan bir araç beklerken, güvenlik görevlileri de kimlik belirleme çalışmaları için cesetlerden DNA örnekleri aldı.

Brezilya'nın 1.100 kilometre kuzeydoğusundaki enkaz arama çalışmaları Brezilya'dan 5 gemi ve 12 uçak, Fransa'dan ise bir gemi ve 2 uçak katılıyor.

Fransa'nın uçağın karakutusunu bulmak amacıyla gönderdiği nükleer denizaltının ise bölgeye çarşamba günü ulaşması bekleniyor.

Uçağın hız göstergelerinin doğru çalışmamasının düşme nedeni olabileceği yönündeki haberlerle ilgili olarak Air France yetkilileri yorumda bulunmazken, Fransa Uçak Kazaları Ajansı (BEA) 'pitot tüpleri'' olarak da bilinen hız göstergelerinin kazaya neden olabileceğini söylemek için henüz erken olduğunu bildirdi.

BEA yetkilisi, düşen A330'un hızla ilgili olanı da dahil olmak üzere 4 dakikada 24 hata mesajı gönderdiğini, benzeri durumun daha önce de meydana geldiğini kaydetti.

 

FOTO GALERİ İÇİN: http://www1.cumhuriyet.com.tr/?im=galeri&kid=293&sn=1#sd