2 madde daha değişebilir

Anayasa değişiklik teklifinde Başbakan Yldırım’ın 3 temel değişiklik önerisinde bulunduğu öğrenildi. ‘Yedek milletvekilliğini’ düzenleyen madde 3 milletvekilinin imzasıyla komisyonda geri çekildi.

28 Aralık 2016 Çarşamba, 05:55
Abone Ol google-news

Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında önceki gün gerçekleşen görüşmede, anayasa değişikliği teklifi ile ilgili olarak Yıldırım’ın 3 temel değişiklik önerisinde bulunduğu öğrenildi. Buna göre, AKP’de de “sıkıntı” yaratan “yedek milletvekilliği” ile ilgili maddenin tasarıdan çıkarılmasına karar verildi.

22+1 üyeden 12 + 1 üyeye düşürülen HSYK’nin yapısı konusunda da teklifte değişikliğe gidilecek. Buna göre avukatlar ve yükseköğrenim kurumlarından gelen 4 üyenin sayısının azaltılarak, adli yargıdan gelen üyelerin artırılması üzerinde duruldu. Bu kapsamda üye sayısının 12’den 14 + 1’e çıkarılması konusu gündeme geldi. Artırılan 2 üyeliğin adli yargı kontenjanına dahil edilmesi de masaya yatırıldı. Görüşmede Adalet Bakanlığı müsteşarının da yeniden HSYK üyesi olmasının da önü açıldı. Teklif metninde yer alan ve AKP’lilerce tepki çeken cumhurbaşkanının seçilme yeterlilikleri arasında “doğuştan Türk olma” şartı ifadesi de değişecek. Halen cumhurbaşkanının seçilme şartları arasında yer alan “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma” ilkesi esas alınacak.