4.4’lük büyüme Erdoğan’ın ‘faiz lobisi’nden geldi

‘Başarı’ diye sunulan 4.4’lük büyüme Erdoğan’ın ‘faiz lobisi’ diye yerdiği bankalardan geldi.

14 Aralık 2013 Cumartesi, 04:00
Abone Ol google-news

CHP’nin ekonomi raporuna göre üçüncü çeyrekteki yüzde 4.4’lük büyüme, dört dörtlük değil. Büyümenin yüzde 43’ü stok birikiminden, yüzde 29’u Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “faiz lobisi” dediği bankalardan geliyor.

CHP Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcılığı’nın Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ınkoordinasyonunda hazırladığı “79. Ekonomik Görünüm Raporu” yayımlandı. Yılın üçüncü çeyreğindeki yüzde 4.4’lük büyümenin mercek altına alındığı raporda, stok birikiminden büyümeye gelen katkının 1.9 puan olduğuna dikkat çekilerek, “Tabloya böyle bakınca büyümenin yüzde 43’ü stok birikiminden geliyor” denildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2013’ün üçüncü üç ayında ekonomik büyümenin, piyasa beklentisi olan yüzde 4.1’i aşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.4 olduğunu açıklamıştı. Büyüme, bir önceki üç aya göre ise yüzde 0.9 olarak gerçekleşti.

Üçte biri bankalardan

Raporda, yılın üçüncü üç ayında ihracatın büyümeyi 0.6 puan aşağı çektiği, bunun 2010 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana ilk kez gerçekleşen bir durum olduğu belirtildi. Rapora göre üçüncü çeyrek büyümesinde dikkat çeken bir diğer unsur ise bu dönemdeki büyümenin neredeyse üçte birinin bankalardan gelmesi oldu. Sektörler içinde büyümeye en büyük katkı ise “mali aracı kuruluşların faaliyetlerinden” yani finans ve bankacılık kesiminden geldi. Bu sektör yüzde 4.4’lük büyümeye 1.3 puan yani yüzde 28.7 katkı yaptı. Büyümeye, ulaştırma sektöründen yüzde 10, toptan ve perakende ticaretten ise yüzde 15 katkı geldi.

Aman dikkat; patlayabilir

Raporda ayrıca kredilere ve kredi kartlarına sınırlama getirileceği haberlerinin ardından iç talepte dikkat çekici bir artış yaşandığı vurgulanarak, vatandaşların sınırlamalardan önce koşullar nispeten elverişliyken önümüzdeki aylarda yapacakları harcamaları bu dönemde yapmış olabileceği ifade edildi. CHP’nin raporunda, “Hükümet seçimlerin hemen öncesinde tüketimi kısacağım derken tersine patlatabilir. Bunun dış denge üzerinde ne kadar baskı yaratacağını ise ilerleyen günlerde göreceğiz” değerlendirmesinde bulunuldu.