5 yıldızlı otellerden ağaç evlere

Genellikle ilaç firmalarının sponsorluğuyla, en lüks otellerde düzenlenen tıp kongrelerinden bıkan doktorlar, bu kez doğayla iç içe ve daha ilkel koşullarda düzenlenen bir tıp kongresi için, Antalya'nın Kumluca ilçesi yakınlarındaki Olimpos'taki ünlü ağaç evlerde bir araya geldiler.

26 Eylül 2009 Cumartesi, 08:59
Abone Ol google-news

Bu yıl ilk kez düzenlenen ''Alerji Okulu Olimpos 2009'' kongresi, tarihi, doğası ve doğaya uyumlu ağaç evlerden oluşan tesisleriyle dünyaca ünlü Olimpos'ta gerçekleştiriliyor. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen ve iki gün sürecek olan ''Alerji Okulu Olimpos 2009'', Olimpos'taki ''Kadir'in Ağaç Evleri''nde başladı.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Profesör Dr. Ender Terzioğlu, Olimpos'un tarihi, doğası ve havasının çok güzel olduğunu belirterek, Türkiye'nin dört bir tarafından gelen yaklaşık 200 hekimin yoğun bilimsel programı izlerken, yöreyi de tanımalarını istediklerini söyledi. Prof. Dr. Terzioğlu, ''5 yıldızlı otellerdeki bilimsel toplantılardan farklı olsun istedik. Üstelik daha ekonomik. Herkes memnun'' dedi.

Düzenleme Komitesi'nden Doç. Dr. Aykut Çilli, kongrenin Olimpos'taki ağaç evlerde yapılacağı duyurusunu yaptıktan sonra çok olumlu tepkiler aldıklarını ifade etti.

Çukurova Üniversitesi'nden Çocuk Alerjisi Uzmanı Doç. Dr Gülbin Karakoç da ''Kongrenin burada düzenleneceğini öğrenince, daha hazırlık aşamasında destekledik'' dedi.

Gazi Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kıvılcım Oğuzülgen ise ağaç evlerde, 5 yıldızlı tesislerdeki odaların konforunun bulunmamasının hiç önemli olmadığını belirterek, ''Bu tür toplantılarda zaten odalarımızda vakit geçirmiyoruz. Buranın doğal ortamı çok hoş. İnsan konfor aramıyor'' diye konuştu.

Alerji Okulu'na katılanlar ilk günkü açılış toplantısını, tesisteki çardaklarda rahat kıyafetlerle dinlenerek, kimileri de tavla oynayarak bekledi.