632 bin öğrenci LYS'de ter döktü

Üniversite adaylarının katılacağı ve bu yıldan itibaren uygulanacak Lisan Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) ilk oturumları bugün saat 10.00'da başladı. Lisans Yerleştirme Sınavı'nın Matematik Sınavı (LYS-1) saat 12.00'de sona erdi.

19 Haziran 2010 Cumartesi, 05:55
Abone Ol google-news

Üniversite adaylarının katıldığı ve bu yıldan itibaren uygulanacak Lisans Yerleştirme Sınavı'nın Matematik Sınavı (LYS-1) saat 12.00'de sona erdi.

LYS-1, Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da gerçekleştirildi. LYS-1, 1882 binada, 28 bin 509 salonda yapıldı. Sınavda 86 bin 536 personel görev aldı.

Sınava 601 bin öğrenci katıldı. Sınav saat 10.00'da başladı ve 120 dakika sürdü. Öğrencilere, 50 soruluk Matematik Testi için 75 dakika, 30 soruluk Geometri Testi için de 45 dakika süre verildi.

 

Yabancı Dil Sınavı

Üniversite adaylarının katıldığı ve bu yıldan itibaren uygulanmaya başlanan Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) saat 14.30'da başladı.

Tek oturumda yapılan Yabancı Dil Sınavı'na 31 bin 300 aday katılıyor. 120 dakika sürecek sınavda adaylara 80 soru soruluyor. Sınav, Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere 3 dilde yapılıyor. 

LYS-5 yabancı dil sınavı sona erdi

Üniversite adaylarının katıldığı ve bu yıldan itibaren uygulanmaya başlanan Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) saat 16.30'da sona erdi. Tek oturumda yapılan Yabancı Dil Sınavı'na 31 bin 300 aday katıldı. 120 dakika sürecen sınavda adaylara 80 soru yöneltildi. Sınav, Almanca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere 3 dilde yapıldı. 

 

Yasaklar

Adayların sınava gelirken yanlarında mutlaka 2010-LYS Sınavı Giriş ve Kimlik Belgesi, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport vb.) bulundurmaları zorunlu tutuluyor.

Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi olmayan veya bu belgenin fotokopisi veya faks metni ile gelen adaylar kesinlikle sınava alınmayacak. Bu iki belgeyi yanında bulundurmayan aday, ileri süreceği neden ne olursa olsun sınava giremeyecek.

Görevlilerin kimlik belgesinden adayı tanımakta zorluk çekmeleri halinde kontrol için, adayların bir fotoğraflarını da yanlarında getirmeleri isteniyor. Adayların sınava gelirken yanlarında cep telefonu, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi, cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan
saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi gibi her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla silah ve benzeri teçhizat, müsvedde kağıt, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel gibi araçlarla sınava gelmeleri yasaklandı.

Cep telefonu yanında olan adaylar kesinlikle sınav binalarına alınmayacak. Başları açık olmayan veya kılık kıyafetleri yürürlükteki mevzuata uygun bulunmayan adaylar da sınava katılamayacak.

Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlatacak ve test sorularını cevaplamak için kullanılacak cevap kağıtları dağıtılacak ve sınav saat 10.00'da başlayacak. Soru kitapçıkları kopyanın önlenmesi amacıyla farklı türlerde basıldı.

Öğrenciler, sınavdaki testin süresi bitene kadar dışarı çıkamayacak.

 

Sınavdaki kurallar

Adayların sınav süresince konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri, salondaki görevlilere soru sormaları, birbirlerinden kalem, silgi gibi malzemeler istemeleri, başkalarını rahatsız edecek şekilde bir şeyler yeyip içmeleri, sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları da yasaklar arasında yer alıyor.

Bu yasaklara uymadığı tespit edilen adayların sınava devam etmelerine izin verilmeyecek ve sınavları iptal edilecek.

 

LYS puanlarının hesaplanması

LYS'de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Her adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için bir standart puan hesaplanacak.

Hesaplanan standart puanlar, testlerin ağırlık oranları kullanılarak Ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacak. ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek LYS puanları oluşturulacak.

LYS'de 180 ve üzeri puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

LYS sonuçlarının 15 Temmuz'a kadar internet aracılığıyla internetten adaylara duyurulması planlanıyor. Sınava giren ve sınavı geçerli sayılan tüm adaylara LYS Sınav Sonuç Belgesi gönderilecek. Bu belgede adayın her testteki doğru ve yanlış cevap sayısı, LYS puanları ve başarı sıraları, OBP ve AOBP'leri, yerleştirme puanları ve başarı sıraları yer alacak. Sınav sonuç belgesinde bir adayın yerleştirmede kullanılmayacak olan puanları yer almayacak.

YGS ve LYS sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirme, merkezi olarak yapılacak.

 

İETT ücretsiz

Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) katılacak adaylar, İETT araçlarından ücretsiz yararlanabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, 19, 20, 26 ve 27 Haziran'da yapılacak sınavlara girecek adayların, sınav giriş belgesini veya fotokopisini göstererek İETT araçlarına ücretsiz binebileceği belirtildi.