93 kişinin öldüğü feribot faciası sonrası Musul Valisi'ne uzaklaştırma

Irak’ta 100’ün üzerinde insanın hayatını kaybetmesine neden olan feribot faciasından dolayı Musul Valisi Nufeyl Hammadi görevinden uzaklaştırıldı. Ayrıca, Irak İnsan Hakları Komiserliği Musul Ofisi tarafından yapılan açıklamada kazada yaşamını yitirenlerin sayısının 93 olduğunu belirterek, “62’si kadın 19’u çocuk ve 12’si erkek. Kazda 59 kişi hala kayıp” ifadelerine yer verildi. Kaza ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 16 şüphelinin gözaltına alındığını duyuruldu.

22 Mart 2019 Cuma, 21:11
Abone Ol google-news

<video:1307341>

Irak Başbakanlık basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Adil Abdulmehdi, Musul Valisi Hammadi'yi 100’ün üzerinde insanın hayatını kaybetmesine yol açan Dicle Nehri açıklarındaki feribotun batmasından dolayı açılan soruşturma süreci tamamlanana kadar görevinden uzaklaştırdı

<haber-dikey:1306558 >

93 ÖLÜ, 59 KİŞİ HALA KAYIP

Irak İnsan Hakları Komiserliği Musul Ofisi tarafından yapılan açıklamada dün meydana gelen feribot kazasında ölenlerin sayısı 93 olduğunu belirterek, “62’si kadın 19’u çocuk ve 12’si erkek. Kazda 59 kişi hala kayıp” ifadelerine yer verilirken, ölü sayısına dair daha önce diğer yetkili kurumlar tarafından yapılan açıklamada sayının 100’e ulaştığı bilgisi paylaşılmıştı.

BAŞKENTTE ZİRVE TOPLANTISI

Başkent Bağdat’ta ise durumu ele almak için zirve toplantısı düzenlendi. Bu akşam düzenlen toplantıya Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Başbakan Adi Abdülmehdi ve Meclis Başkanı Muhammed Halbusi katıldı. Sabah saatlerinde Musul’u ziyaret eden Meclis Başkanı Halbusi, kentin yönetiminde değişiklik yapılması gerektiğini söylemişti.

KRİZ MASASI TALİMATI

Başbakan Adil Abdülmehdi, meydana gelen faciayı takip etmek amacıyla kriz masası kurmak için talimat verdi. Abdülmehdi’nin Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, kaza sonrası Musul kentindeki durumu ele almak için, Genelkurmay Başkanlığına bağlı ve Musul Üniversitesi Başkanı, Musul Operasyonlar Komutan ve Musul Polis Müdürü’nden oluşan bir kriz masası oluşturulduğu kaydedildi.

16 GÖZALTI

Musul Operasyonlar Komutanlığı Komutanı General Necim Ciburi yaptığı açıklamada, feribot kazası ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 16 şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu.