'99 milyon 999 bin dolar bağış alan başka vakıf var mı?'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a 'Türkiye genelinde 99 milyon 999 bin 990 dolar bağış alan başka bir vakıf var mıdır?' diye sordu.

12 Nisan 2014 Cumartesi, 13:08
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a 'Türkiye genelinde 99 milyon 999 bin 990 dolar bağış alan başka bir vakıf var mıdır?' diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle;

"AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, TÜRGEV'e yurtdışından 99 milyon 999 bin 990 dolar bağışla ilgili soru üzerine “Bu bağış 100 milyon dolardır. 99,999 falan denilen bankaların online aktarma yaptıklarında aldıkları komisyondur, bu 100 milyon dolardır.

Türkiye'de birçok vakıf, dernek var, bunların hangi ölçülerde bağış alıp alamayacağı yasalarla belirlenmiştir. Bu vakıf özellikle kız çocuklarına yurt yapıyor, eğitimi destekliyor.ö ifadesini kullandığı basına yansımıştır. TÜRGEV'e yapılan 'bağış'ı savunmak için ÇYDD örneğini veren Hüseyin Çelik'in, 'Onlar bağış almıyor mu?' "Yolsuzluk yapmak isteyen birisi, bunu gizli saklı yapmak isteyen birisi bunu bankalar aracılığıyla böyle bir şey yapar mı? Bu gönderen belli, alan belli, hangi amaçla gönderildiği belli. 10 tane Alman vakfı sayayım, Türkiye'de bazı vakıflarla işbirliği yapıyorlar. Eğer amaç müşterekse, yapılan iş makul, meşru ve mantıklıysa gönderen kişi senden bir şey beklemiyorsa, bu bir beklenti karşılığı değilse bunu yolsuzluk gibi lanse etmek hangi vicdanla bağdaşırö ifadeleri de yine basına yansıyan haberler arasındadır.

Bu bağlamda;
1. Yasalar doğrultusunda Türkiye'de bir vakıf en fazla ne kadar tutarında ayni ve nakdi yardım almaktadır?
2. Türgev'e yapılan 99 milyon 999 bin 990 dolar bağış hangi amaçlarla kullanılmıştır?
3. Türgev'in kız çocukları için yapmış olduğu yurtların sayısı nedir? Hangi illerde kaç adet kız yurdu yapılmıştır?
4. Türgev eğitimi nasıl desteklemektedir? Öğrencilere burs verilmekte midir? Verilmekte ise, burs verilen üniversite ve lise öğrenci sayısı nedir? Bu öğrenciler hangi şehirlerde eğitim görmektedir?
5. Türkiye genelinde 99 milyon 999 bin 990 dolar bağış alan başka bir vakıf var mıdır? Varsa ismi nedir?
6. Vakıflara yapılan bağışta detay bilgisi verilmekte midir?"