AB yeni sivil anayasa istedi

Avrupa Birliği (AB) anayasa paketinin kabul edilmesinin memnuniyetle karşılayarak, demokrasinin kalıcı şekilde güçlendirilmesi için yeni sivil anayasa talep etti.

13 Eylül 2010 Pazartesi, 07:11
Abone Ol google-news

Genişlemeden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Stefan Füle'nin sözcüsü Angela Filote, yaptığı açıklamada, "AB Komisyonu Türk halkının anayasa reformunu onaylamasını memnuniyetle karşılıyor. Türk vatandaşlarının kendi hak ve özgürlüklerini genişleten reformlara bağlılığının devam ettiği görüldü. Sürekli söylediğimiz şekilde, Türkiye'nin AB müktesebatına tamamen uyumu yolunda uzun süredir bekleyen öncelikleri karşılayan bu reformlar, doğru yönde atılmış bir adımdır" dedi.

Kabul edilen anayasa paketinin uygulamasının önem taşıdığını vurgulayan Filote, bu kapsamda çıkarılması gereken yasa ve diğer mevzuatı yakından takip edeceklerini bildirdi.

Bu süreçte hükümetten "azami şeffaflığı ve uzlaşma ruhunu göstermesini" isteyen Filote, açıklamasında şu görüşlere değindi:

"Türkiye'de birçoklarının düşündüğü gibi, bu oylamanın ardından ifade özgürlüğü ve dini özgürlükler gibi temel özgürlüklerle ilgili (AB üyelik sürecinde) gereken diğer önceliklerin karşılanmasını istiyoruz. Bu kapsamda, Türkiye'de demokrasinin AB standartlarına ve katılım kriterlerine uyumlu, kalıcı şekilde güçlendirilmesi için yeni sivil anayasanın sağlam bir temel oluşturacağı noktasında siyasi yelpazedeki görüşleri paylaşıyoruz.

AB Komisyonu, muhtemel yeni anayasa değişikliklerinin diyalog ve uzlaşma ruhu içinde ve vaktinde, tüm siyasi partilerle ve sivil toplumla mümkün olduğunca geniş katılımlı danışma süreciyle hazırlanmasının önemini vurgular."


Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten de anayasa değişikliğinin halk oylamasında net bir sonuçla kabul edilmesini memnuniyetle karşılayarak, Türk vatandaşlarını tebrik etti.

Hollandalı Hristiyan Demokrat Oomen-Ruijten, yaptığı açıklamada, "Halk oylamasındaki net sonuç, Türk vatandaşlarının kendilerine yeni haklar getiren daha demokratik bir Türkiye'ye desteğini güçlü şekilde gösterdi. Anayasa paketiyle getirilen ombudsmanlık, askeri yargının görev alanının kısıtlanması ve memurlara grev ve toplu sözleşme hakkı önemli ileri adımlar. Bu nedenle Türk vatandaşlarını tebrik ediyorum" diye konuştu.

Halk oylamasında yüksek katılım oranının, Türk halkının reformlara bağlılığını gösterdiğini ifade eden Oomen-Ruijten, Türkiye'nin reform çabalarını sürdürmesini, özellikle Kürt ve Alevi vatandaşlarla ilgili başlatılan inisiyatiflerin somut adımlara dönüşmesini talep etti.

Raportör Oomen-Ruijten, "Yeni reformlarda hükümet ve muhalefetin yapıcı bir şekilde birlikte çalışmasını gerçekten umuyorum" dedi.