ABD, içine uçakların inip kalkabileceği bir uçak yapacak

Uçak gemileri, yüz yıla yakındır savaş tarihinde var olan araçlar. ABD şimdi, uçak gemisi gibi, içine uçakların inebileceği veya içinden başka uçakların kalkabileceği bir uçak yapmak için çalışmalara başladı.

31 Ağustos 2015 Pazartesi, 11:15
Abone Ol google-news

ABD’nin savunma teknolojileri geliştiren dev araştırma kurumu DARPA tarafındna başlatılan projede ilk amaç, drone’ların inip kalkabileceği bir uçak taşıyıcı geliştirebilmek. Böylece hem keşif hem de saldırı amaçlı, gelişmiş drone filolarını, çok hızlı şekilde cephe bölgelerine sürmek ve hızlı şekilde yakıt ve mühimmat ikmali yapmak mümkün olacak. Üstelik, taşıyıcı uçak zaten havada ve belli bir hızla uçuyor olacağı için, drone’ları bu platforma indirmek ve bu platformdan kaldırmak, drone’ların kalkış ve inişi için gerekli olan pahalı pistlere ihtiyacı da kaldıracak. Böylece, cephe bölgesine yakın pist ihtiyacı da ortadan kalkacak.

ABD’nin planı gerçek olursa, sadece dron’lardan oluşan bombardıman ve saldırı filoları kurmak efektif hale gelecek. ABD ordusu, dünyanın her yerinde drone’ları çok aktif olarak kullanabilecek. Elbette, projenin şu anda tamamen “teori” aşamasında olduğunu ve DARPA’nın hava aracı taşıyan bir hava aracı yapmak için gerekli konseptleri oluşturma aşamasında olduğunu da hatırlatmak lazım. Yani bu proje ile hayata geçecek taşıyıcı uçakların savaş alanlarında efektif olarak kullanılması için yaklaşık 10 sene sürecek planlama, test ve üretim aşamaları gerekiyor.

Huawei P8 Video İnceleme