ABD Savunma Bakanı: Endişe duyuyoruz

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Suriye'nin kimyasal silahlarını kullanmayı düşünmesinden büyük endişe duyduklarını söyledi.

06 Aralık 2012 Perşembe, 20:45
Abone Ol google-news

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın niyetleri ile yeni bir istihbarat elde edip etmedikleri sorusuna yanıt vermeyen ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Suriye'nin kimyasal silahlarını kullanmayı düşünmesinin bile endişe duymaları için yeterli olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, kimyasal silahları kullanması durumunda Suriye'nin sonuçlarına katlanması gerekeceğini söylediğini anımsatan Panetta, şunları kaydetti: ''Tüm dünya, gelişmeleri yakından izliyor. Eğer Esed rejimi, kendi insanları üzerinde kimyasal silah kullanırsa bu çok korkunç bir hata olur. Böyle bir eylemin sonuçlarının neler olabileceğiyle ilgili yorum yapmayacağım. Ancak kimyasal silahların kullanılması, bizim açımızdan kırmızı çizginin geçilmesi anlamına gelir.''

ABD yetkilileri, istihbarat servislerinin, Esad hükümetinin olası kullanım için kimyasal silah stoklarını hazırladığını bilgisini aldığını açıklamıştı.