ABD'de Obama önde

ABD'de yapılan bir ankete göre, ülkede bugün seçim olsa ABD Başkanı Barack Obama yüzde 52, Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmasına kesin gözüyle bakılan eski Massachusetts Valisi Mitt Romney ise yüzde 43 oy alacak.

17 Nisan 2012 Salı, 09:12
Abone Ol google-news

ABD'de bu yıl Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti'nin adayının belirleneceği ön seçimlerde eski Pennsylvania Senatörü Rick Santorum'un çekilmesiyle Romney'nin önünün açılmasının ardından, CNN/ORC International tarafından 13-15 Nisan günlerini kapsayan bir seçim anketi düzenlendi.

Buna göre, şu anda Obama, Romney'nin 9 puan önünde yer alıyor. Ankete katılan kayıtlı seçmenlerin yüzde 52'si, bugün seçim olsa Obama'ya oy vereceklerini belirtirken, Romney'ye oy vereceklerini söyleyenlerin oranı ise yüzde 43.

Anket, Obama'nın kadın seçmenlerden de yoğun destek gördüğünü ortaya koydu. Ankete göre, kadın seçmenlerin yüzde 55'i Obama'yı desteklerken, yüzde 39'u ise Romney'ye destek veriyor.

Ankete katılanların yarısı, Obama'yı, inandıklarını savunmaya daha meyilli biri olarak görürken, aynı düşünceyi Romney için dile getirenlerin oranı sadece 29 oldu. Katılımcıların yaklaşık yarısı, Romney'nin, siyasi nedenlerden dolayı çeşitli konulardaki pozisyonunu değiştirmesini daha ihtimal dahilinde bulurken, yüzde 39'luk kesim ise aynısını Obama için düşünüyor.

Ankete göre, Obama'nın, beğenilirlik, dürüstlük, güven, değerler, liderlik gibi, hemen hemen tüm karakter tahlillerinde Romney'ye karşı çift haneli üstünlüğü bulunurken, ekonomiyi eski canlılığına kimin döndürebileceği hususunda ise oranlar hemen hemen eşit.

Seçimlerin kaderini belirlemede kritik öneme sahip bağımsız seçmenler arasında da Obama'nın Romney'ye karşı yüzde 43'e karşı yüzde 48 üstünlüğü bulunduğu tespitini ortaya koyan ankete göre, 65 yaş ve üstü hariç, tüm yaş grupları da Obama'yı desteklerken, Obama ayrıca, yılda 50 bin doların altında gelire sahip seçmenler arasında da Romney'nin 20 puan üzerinde yer alıyor.

Ankete göre, Obama'yı destekleyenlerin dörtte üçü, oylarını Obama için kullanacaklarını belirtirken, bunun tersine, Romney'yi destekleyenlerin beşte üçünden fazlası, tercihlerinin, Romney'yi gerçekten desteklediklerinden ziyade, Obama'ya olan tepkilerinden kaynaklandığını söyledi.

Ankete katılanların üçte ikisi, seçimlerde kime oy verecekleri konusunda kararlarını verdiklerini kaydederken, sadece yüzde 29'u, seçimlere kadar kararlarını değiştirebileceklerini ifade etti. Ankete göre, Romney'nin seçimlerde zafer kazanacağını düşünenlerin oranı sadece yüzde 35.