ABD'den 'Tanrı’nın Direniş Ordusu'na yaptırım kararı

ABD Hazine Bakanlığı, Uganda ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren Tanrı’nın Direniş Ordusu (LRA) ve lideri Joseph Kony’ye karşı yaptırım kararı aldı.

09 Mart 2016 Çarşamba, 10:48
Abone Ol google-news

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Uganda ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde insanlara karşı şiddet uygulama, kaçırma ve yerlerinden etme eylemleriyle sivilleri hedef alan LRA ile lideri Kony, ABD’nin yaptırım listesine eklendi. Bakanlığın yaptırım kararı çerçevesinde LRA’nın ABD’de bulunan mal varlıkları dondurulurken, ABD vatandaşlarının bu kişilerle ticari ilişki kurması yasaklandı.

Sputnik'in haberine göre, Bakanlığın bünyesindeki Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi Direktör Vekili John Smith, yaptırım kararına ilişkin açıklamasında, “Masum insanların öldürülmesinden köylerin yağmalanmasına kadar Tanrı’nın Direniş Ordusu azılı şiddet eylemlerinin sorumlusudur. Bugün atılan adım, Hazine Bakanlığının bu milis kuvvetlerini yok etmeye yönelik çabalarını destekliyor ve Orta Afrika Cumhuriyeti halkının ve bölgenin daha istikrarlı ve güvenli olmasını hedefliyor” ifadesini kullandı.

LRA ve lideri Joseph Kony, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın terör örgütleri listesinde yer alıyordu.

Kony liderliğinde 1987'de 'On Emir'e bağlı bir düzen kurma amacıyla kurulan Tanrı’nın Direniş Ordusu, Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Uganda’da saldırılar düzenliyor. Yaklaşık 1.5 milyon insanın evlerini terk etmesine neden olan örgütün, 20 bine yakın çocuğu da kaçırarak asker veya köle olarak yetiştirdiği biliniyor.